Nadchodzą masowe kontrole domów w 2023 r.! Co będą sprawdzać kontrolerzy?

Justyna
Newsy
02.02.2023 18:38
Nadchodzą masowe kontrole domów w 2023 r.! Co będą sprawdzać kontrolerzy?

W 2023 r. ruszą kontrole domów jednorodzinnych, które przeprowadzą uprawnione do tego osoby. Czego dokładnie będą dotyczyć i czy są obowiązkowe?

Kontrole domów

O kontrolach w domach jednorodzinnych najczęściej mówi się w kontekście sprawdzania, opału wykorzystywanego w przez Polaków w piecach. Przede wszystkim pod względem odpadów, którymi palić nie wolno.  Jak informuje jednak muratorplus.pl, są jeszcze inne powody przeprowadzenia kontroli domów w 2023 r.

Projekt GUNB

Za najnowsze przedsięwzięcie odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), a jego celem jest wskazanie realnego stanu technicznego domów, w tym przede wszystkim ich efektywności energetycznej i emisyjności. Pozwoli również gminom na sprawne zdefiniowanie potrzeb remontowych i termomodernizacyjnych.

Kontrola budynków ma być prowadzona w ramach działającej od lipca 2021 roku i zbierającej dane o źródłach ciepła CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), która działa w obrębie szerszego Systemu ZONE (tzw. Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji).

Obowiązkowe czy dobrowolne?

Najbardziej interesującą kwestią dla właścicieli budynków, jest z pewnością fakt, że tym razem masowe kontrole domów w 2023 r. nie będą miały formy samospisu i nie są obowiązkowe.

To właściciele budynków będą musieli zgłosić online zapotrzebowanie na taką usługę. Kontrolę przeprowadzi upoważniony pracownik gminy, kominiarz, inspektor ochrony środowiska lub osoba posiadająca uprawnienia budowlane.

Co sprawdzą kontrolerzy?

Jako pierwsze zostanie sprawdzone źródło ciepła. Z pewnością zweryfikowana zostanie jego zgodność z informacjami podanymi w deklaracji do CEEB. Warto przypomnieć, że nadal za złożenie fałszywego oświadczenia grozi odpowiedzialność karna.

Kontrolerzy sprawdzą również stan techniczny budynku, czyli m.in. grubość ścian, dachu oraz rodzaj ocieplenia.

Zalety proponowanego rozwiązania

Z pewnością istnieje ważna zaleta przeprowadzenia dobrowolnej kontroli. Dzięki niej, za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, dane o nieruchomości trafią do wcześniej wspomnianego Systemu ZONE. Pozwoli to z kolei właścicielowi budynku na zamówienie przeglądu kominiarskiego. Dodatkowo dostępny będzie jednolity protokół z przeglądu, z ustandaryzowanymi danymi.

Przeprowadzona inwentaryzacja i przegląd kominiarski umożliwią właścicielowi nieruchomości również wygenerowanie oraz pobranie uproszczonego audytu energetycznego. Jest on z kolei potrzebny do wniosku składanego w celu uzyskania dofinansowania o termomodernizację budynku. Oznacza to, że zamówienie takiego audytu może pomóc osobom, które chcą wnioskować o środki na termomodernizację nieruchomości.

Uważacie, że opisywany pomysł wzbudzi zainteresowanie Polaków?

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną