Jak informuje Reuters, 88-letni Paco Rabanne, zmarł w swoim domu, w Portsall w Bretanii (Francja). Projektant urodzony w Hiszpanii zyskał światową sławę dzięki swoim ekscentrycznym kreacjom odzieżowym.
Śmierć znanego projektanta
Śmierć Paco Rabanne, potwierdził agencji rzecznik hiszpańskiej grupy Puig, kontrolującej wytwórnię projektanta. Swojego wizjonerskiego twórcę i założyciela pożegnał też oficjalny instagramowy profil jego domu mody:
„Wśród najbardziej znanych postaci mody XX wieku jego dziedzictwo pozostanie stałym źródłem inspiracji. Jesteśmy wdzięczni panu Rabanne za nasze awangardowe dziedzictwo, a także nieograniczone możliwości w przyszłości".
Droga do sławy
Paco Rabanne, czyli Francisco Rabaneda y Cuervo, urodził się 18 lutego 1934 w Pasaia. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej wraz z matką uciekł z Hiszpanii do Francji, gdzie dorastał. Studiował architekturę w Ecole des Beaux Arts w Paryżu, ale sławę przyniósł mu świat mody.
Niekonwencjonalne materiały
Karierę rozpoczynał od szkicowania ekskluzywnych torebek i butów. Projektował również odzież i biżuterię dla takich marek jak Givenchy, Dior oraz Balenciaga. Zaistniał w świecie mody w latach 60. Własny dom mody założył w 1966 r. W swoich projektach stosował niekonwencjonalne materiały, jak metal, papier albo plastik.
Dzięki takim oryginalnym i ekscentrycznym projektom stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów XX wieku. W 1999 r. odszedł na emeryturę.
José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody Puig, cytowany przez portal Women's Wear Daily, mówił o nim:
„Kto inny mógłby przekonać modne paryżanki do sukienek z plastiku i metalu? Kto poza Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre - słowo oznaczające "grill samochodowy" i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości?”
Nie tylko ubrania
Zaledwie trzy lata po założeniu marki odzieżowej, włączył do jej oferty perfumy. Zapachy sygnowane nazwiskiem Rabanne świetnie sprzedają się do dziś.
Był też znany z niekonwencjonalnych wypowiedzi. Jak twierdził, przeżył już kilka żyć. W jednym z poprzednich wcieleń był kurtyzaną na dworze Ludwika XV, a w innym poznał Jezusa. Ponadto w trakcie 75 tys. lat, które miał już spędzić na naszej planecie, mieli go też odwiedzić kosmici.