Jaką lodówkę kupić? Na co zwracać uwagę i czy funkcje mają znaczenie?

Agnieszka

Dom

03.02.2023 14:27

Jaką lodówkę kupić? Na co zwracać uwagę i czy funkcje mają znaczenie?

W każdej kuchni musi znaleźć się odpowiedni sprzęt agd, między innymi taki, w  którym przechowamy żywność. Czasami, w domu nie mamy zbyt wiele miejsca, tym bardziej w kuchni, co sprawia, że nie wszędzie sprawdzi się dwudrzwiowa lodówka. Jaka powinna być lodówka idealna? Czy musi być pojemna, pasująca do wnętrza, mająca chłodziarkę czy zamrażarnik? Co sprawia, że lodówki są nie tylko komfortowe, ale i praktyczne? Czy ważny jest kierunek otwierania drzwi, a może dodatkowe funkcje lodówki? Co brać pod uwagę, kupująca lodówkę? Jakie funkcje mogą być w lodówce? Czy wybrać taką z dużą pojemnością? Na co się zdecydować? Co ma duże znaczenie, jeśli chodzi o produkty dostępne w sklepie?

Jak wybrać lodówkę? Na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć?

Szukając lodówki, najpierw patrzymy na jej wymiary, by mogła się dopasować do naszej kuchni. Potem zwracamy uwagę na spersonalizowany design czy pojemność. Lodówki o dużej pojemności cieszą się popularnością, jednak nie zawsz sprawdzą się z naszej przestrzeni. Aby lodówka spełniała nasze oczekiwania, szukamy produktów, mających w sobie niezbędne podstawy - wygodne półki, przyda się osobna szuflada do przechowywania owoców czy warzyw. Wiele z nas marzy się lodówka, mająca zbiornik na wodę czy lód. Co zatem wybrać?

Zanim dokonamy sobie porównania w ofercie wielu lodówek i zaczniemy przeglądać aktualne promocje, gdzie kluczowa będzie najniższa cena na popularne modele urządzeń, warto wiedzieć czego chcemy.

Jakich wymiarów potrzebujemy? Czy wolimy lodówki wolnostojące czy do zabudowy? Ile mamy domowników? Gdzie postawimy lodówkę? Czy ważna jest dla nas głośność i energooszczędność lodówki? Na jakich funkcjach nam zależy? Czy preferujesz konkretną stylistykę np. retro?

Rodzaje lodówek 

Czy trzymać produkty w zamrażarce, chłodziarce, a może lodówce? Zanim zajmiemy się parametrami technicznymi, wiedz, że niezależnie czy zdecydujesz się na konkretną firmę tj. Beko, Samsung, Electrolux, Whirlpool czy inne - istotny jest dobór rodzaju lodówki.

A tych jest całkiem sporo. Mamy lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe tzw. chłodziarka - zamrażarka, lodówka side to side, french door, multidoor, czyli lodówka mająca trzy lub cztery drzwi. Są także dodatkowo witryny chłodnicze i chłodziarki do wina, zamrażarki skrzyniowe czy szufladkowe.

Odpowiednie sterowanie i sprężarka lodówek

Kupując lodówkę, możesz wybrać model sterowany ręcznie, gdzie temperaturę ustawiasz za pomocą pokrętła lub też sterowane elektronicznie. Ponadto, najnowsze modele mają także sterowanie zdalne za pomocą smartfona. 

Kluczowe znaczenie pod kątem technicznym ma jednak sprężarka w danej lodówce (czyli agregat czy też kompresor). To ona odpowiada za to, że w lodówce jest zimno i pilnuje właściwej temperatury.

W lodówkach mamy trzy rodzaje sprężarek: tłokowe (które pracują do osiągnięcia konkretnej temperatury i wyłączają się, co wiąże się z niską wydajnością i większym hałasem), inwerterowe (które pracują cały czas, a gdy osiągną cel, pracują z mniejszą mocą. Taki rodzaj jest ekonomiczny, cichy i długotrwały), a także inwerterowe liniowe (łączy poprzednie systemy - płynnie się włączając i wyłączając, zapewniając cichą pracę, a także stabilne warunki we wnętrzu lodówki).

Klasa energetyczna, zużycie prądu i głośność

Kupując lodówkę, zwracamy uwagę na jej wymiary. Na rynku znajdziemy zwykle standardowe lodówki o wysokości ok 173-203 cm, szerokości 55-60cm i głębokości 60-70cm. oczywiście, lodówki dwudrzwiowe lub innego typu będą większe. 

A jaka lodówka ci potrzebna? Tu już mówimy o pojemności. Przyjmuje się, że dla jednej osoby wystarczy ok 120-130l, a każda dodatkowa osoba to kolejne 30l pojemności.

Duże znaczenie ma dla nas niski koszt czyli energooszczędność. Kiedyś produkowano lodówki z oznaczeniami np. A+++, gdzie każdy plus więcej oznaczał lepszą jakość. Obecnie poruszamy się w skali A-G, z czym że klasy A i B są spotykane dość rzadko i są to najbardziej zaawansowane technologicznie modele. Z tego wychodzi, że najwyższa klasa to obecnie C oraz D. Duża liczba modeli oferuje klasy E i F, jednak różnice między nimi są marginalne. Pamiętaj, że im wyższa klasa - tym lodówka jest droższa.

Jednak nie sama klasa energetyczna wpływa na obniżenie cen prądu. Tu warto wiedzieć, co ma jeszcze wpływ na niskie jego zużycie. Kluczowe jest miejsce na lodówkę, z dala od słońca czy źródeł ciepła jak grzejniki. Ważne jest odpowiednie zamontowanie lodówki, zgodnie z zaleceniem producenta, a także odpowiednie jej wypoziomowanie. 

Poza tym, dobrze pamiętać o kilku dobrych praktykach - nie ustawiaj niższej temperatury niż konieczna, nie otwieraj lodówki na zbyt długo, domykaj drzwi, nie wkładaj do niej nic ciepłego, a także regularnie odmrażaj.

Jeśli chodzi o głośność, pamiętaj, że najcichsze modele to te, mające ok 33db, a najgłośniejsze 43db.

Dodatkowe funkcje jakie możesz dostać z lodówką

Jeśli planujesz zakup lodówki, możesz wybierać spośród wielu różnych opcji, mających różnorodne funkcje. Te, którymi zdecydowanie warto się zainteresować to system no frost, który nie pozwala na gromadzenie się szronu w lodówce.

Warto dać także szanse, takim systemom jak szybkie wyrównanie temperatury po zamknięciu drzwi, filtr antybakteryjny, jonizacja, system filtracji powietrza.

Dodatkowo, lodówka może oferować ci dystrybutor wody, kostkarkę do lodu czy minibarek, a także takie funkcje jak: dodatkowe chłodzenie przy otwartych drzwiach, wielopunktowe chłodzenie przy każdej półce, automatyczne obniżanie temperatury, dwa oddzielne obiegi powietrza, komora zero, komora świeżości, regulowane półki, dodatkowe schowki, sygnał niedomkniętych drzwi, system cichego otwierania, tryb wakacje, oświetlenie led, zmiana kierunku otwierania drzwi i inne.

Pamiętaj, że o ile niektóre z nich mogą ułatwić korzystanie z lodówki, o tyle wiele z nich ma znaczenie subiektywne.