Naukowcy zbadali główną przyczynę rozstań! Wyniki mogą zaskakiwać!

Justyna
Związki
27.01.2023 19:19
Naukowcy zbadali główną przyczynę rozstań! Wyniki mogą zaskakiwać!

Badania amerykańskich naukowców zwróciły uwagę na główny powód kryzysów w wielu małżeństwach. Problem z pewnością jest ważny, bo według statystyk około połowa amerykańskich małżeństw kończy się rozwodem.

Wieloletnie obserwacje par

Naukowcy z Wydziału Psychologii na Florida State University w Stanach Zjednoczonych  przeprowadzili analizy nad niedopasowaniem małżeństw pod kątem pożądania seksualnego. Badania polegające na obserwacji par przeprowadzano na przestrzeni lat.

Głównie zwracano uwagę na to, jak w małżeństwach zmieniały się potrzeby seksualne oraz badano wpływ różnych czynników np. narodzin dzieci, na pożądanie u kobiet i mężczyzn. Wyniki zamieszczone zostały w 2019 roku w czasopiśmie „Archives of Sexual Behaviour".

Przełomowy moment

Po przeprowadzaniu szczegółowej analizy badacze doszli do wniosku, że kobietom dużo gwałtowniej spadało libido. Szczególnie przełomowym momentem był poród, który niejednokrotnie sprawiał, że pożądanie seksualne u kobiet właściwie zanikało.

Zjawisko te miało ogromny wpływ na satysfakcję seksualną obu partnerów, co często prowadziło do frustracji, a w konsekwencji do kryzysu w związku. Ponadto, w wielu przypadkach pojawiały się także stany depresyjne i stres związany z rodzicielstwem.

Zmienność zależna od płci

Badania pokazały, że na przestrzeni lat bardzo zmieniało się pożądanie seksualne u kobiet, a znacznie mniej u mężczyzn. Naukowcy stwierdzili:

„Poziom pożądania seksualnego u kobiet był nie tylko niższy niż u mężczyzn na początku ich małżeństwa, ale znacznie bardziej zmienny niż u mężczyzn. Poziom pożądania seksualnego w przypadku mężczyzn pozostawał wyższy i bardziej stały niż w przypadku kobiet przez cały czas trwania obu badań”.

Naukowcy zauważyli jednak, że pomimo spadku libido u kobiet, nie zmieniała się częstotliwość współżycia w małżeństwie. Oznacza to, że często kobiety decydowały się na zbliżenie intymne ze swoim mężem, nawet wtedy, gdy nie miały na to ochoty.

Wnioski płynące z badań

Ostateczne wnioski naukowców z Florydy brzmiały następująco:

„Te odkrycia dostarczają nowych dowodów na zróżnicowane pod względem płci zmiany pożądania seksualnego, a zatem sugerują ważne źródło niezgody małżeńskiej”.

Warto zwrócić uwagę, że niedopasowanie pod względem pożądania seksualnego występuje w wielu małżeństwach. Co więcej, wiele par decyduje się z tego powodu na rozstanie, gdyż niezrozumienie w sferze seksualnej bardzo wpływa na jakość związku. Można śmiało stwierdzić, że jest jeden z głównych powodów rozstań.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną