Jak dbać o swój zlewozmywak, aby przedłużyć jego żywotność?

Sponsorowany
Dom
30.01.2023 15:15
Jak dbać o swój zlewozmywak, aby przedłużyć jego żywotność?

Zlewozmywak stanowi podstawowy i nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Jest miejscem pracy każdej pani domu, a jego funkcja nie sprowadza się tylko do mycia naczyń. Często płuczemy w nim warzywa, owoce czy mięso. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać go w należytej czystości. Jak więc dbać o zlew by służył nam jak najdłużej?

Podstawowe zasady pielęgnacji

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele zlewozmywaków: zlewy wykonane z granitu, ceramiki, kompozytu czy stali nierdzewnej. Niezależnie jednak z jakiego rodzaju jest wykonany, należy we właściwy sposób o niego zadbać. Podstawową zasadą jest, aby nie wystawiać zlewu na działanie silnych chemikaliów, takich jak: zasady i kwasy o stężeniu przekraczającym 10%, środków do czyszczenia piekarników, czy różnego rodzaju zmywaczy do farb. W przypadku kontaktu zlewu z którąkolwiek z wymienionych substancji należy obficie spłukać całą powierzchnię wodą. Podczas pielęgnacji należy używać miękkich materiałów i środka czyszczącego w płynie. Druciane zmywaki, gąbki z wełny, ziarniste pasty, proszki czyszczące lub innego rodzaju agresywne chemikalia lepiej odstawić na bok.

Czyszczenie i pielęgnacja zlewów

Granitowe zlewozmywaki jednokomorowe lub dwukomorowe są niezwykle trwałe i odporne. Przez długi czas ich stan nie ulega zmianie nawet w intensywnie eksploatowanej kuchni. Jednak nawet o tak trwały materiał jak granit należy systematycznie dbać. Szczególnie zlewy o jasnej kolorystyce narażone są na powstanie szpecących zacieków z warzyw, owoców czy przypraw. Najlepiej takie owocowo-warzywne soki od razu zmyć pod bieżącą wodą i wytrzeć zlew suchą szmatką. Warto także wygospodarować wieczorem trochę czasu, aby przemyć mebel delikatną ściereczką, nasączoną płynem do naczyń. Ta codzienna praktyka sprawi, że zlew zawsze będzie wyglądał jak nowy.

Co w sytuacji, gdy na zlewie pojawi się kamień? Zanim sięgniesz po agresywne środki, warto zastosować łagodniejsze rozwiązanie. Spróbuj usunąć go przy użyciu sody lub octu. Te dwa niedrogie i łatwo dostępne komponenty rewelacyjnie sprawdzą się podczas sprzątania. Nie stosuj sody bezpośrednio na powierzchnię zlewu. Należy rozrobić ją z wodą w taki sposób, aby powstała papka, którą nałóż na delikatną ściereczkę. Ocet natomiast należy rozrobić z wodą w proporcji 1:1. Przy użyciu tak przygotowanego roztworu umyj cały zlew, nie spłukując go od razu. Aby roztwór miał szansę zadziałać, należy odczekać chwilę, po czym jeszcze raz przeczyść całość i spłukać wodą. Efekt świeżości i czystości gwarantowany.

Sposób na lśnienie

Aby twój zlew zawsze wyglądał jak nowy, samo czyszczenie nawet najbardziej delikatnymi środkami nie wystarczy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które sprawią, że zlewozmywak dwukomorowy będzie błyszczał jak nowy. Zastosowane w odpowiedni sposób stworzą na powierzchni twojego zlewu cienką warstewką „laminatu”, który skutecznie zabezpiecza mebel przed nadmiernym osadzaniem się kamienia, tłuszczu czy brudu. Zanim jednak sięgniesz po gotowe rozwiązania, warto skorzystać z bardziej naturalnych sposobów. Zwykły olej rzepakowy, słonecznikowy lub trochę mniej zwykły olej kokosowy idealnie się do tego nadadzą. Wystarczy jedna łyżka, aby zlew nabrał blasku, a jego kolor uzyskał swoją pierwotną intensywność. Skuteczne przedłużenie żywota ulubionego zlewozmywaka nie stanowi dużego problemu, jeśli zna się odpowiednie triki i systematycznie utrzymuje to miejsce w czystości. Wszystkie wymienione czynności nie zajmują więcej niż 10 minut, a sprawiają, że zlew będzie jak nowy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną