Buty do biegania i nie tylko – na co zwrócić uwagę?

Sponsorowany

Styl życia

19.01.2023 15:03

Buty do biegania i nie tylko – na co zwrócić uwagę?

Bieganie cieszy się dużą popularnością. Aby jednak zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas uprawiania tej dyscypliny sportu, należy wybrać odpowiednie buty do biegania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Osoby, które chcą poprawić swoją kondycję lub zrzucić zbędne kilogramy, często postanawiają rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Aby dobrze się do tego przygotować, warto wybrać odpowiednie obuwie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas biegania.

 

Jakie buty do biegania wybrać?

 

Przy zakupie butów do biegania trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Zwykle skupiamy się tylko na odpowiednim rozmiarze, jednak to nie wystarczy. Jednym z najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, jest waga i kształt stopy. Podczas biegania nogi są obciążone, dlatego buty powinny zapewniać im odpowiednie wsparcie. Muszą być lekkie i dopasowane do kształtu stopy, aby zminimalizować ryzyko kontuzji i otarć. Bardzo ważnym czynnikiem jest też powierzchnia, po której będziemy biegać. Inaczej biega się bowiem na asfalcie, a inaczej po leśnych drogach. 

 

Podłoże ma różną twardość i ukształtowanie powierzchni, dlatego obuwie musi być dopasowane pod tym kątem. Buty do biegania po asfalcie powinny mieć dobrą amortyzację, aby amortyzować wstrząsy. Natomiast podczas biegania w terenie duże znaczenie ma rodzaj bieżnika i przyczepność. Ważny jest też materiał, z którego wykonane zostało obuwie. Buty muszą być wygodne, funkcjonalne i cechować się dobrą wentylacją. Warto też, aby były wodoodporne. Buty do biegania i nie tylko znajdziesz na stronie: https://www.sport-shop.pl/obuwie-damskie-c-889.html

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?

 

Przy wyborze butów do biegania warto wziąć pod uwagę swój sposób chodzenia. Istotne jest to, która część stopy styka się z powierzchnią jako pierwsza – palce, śródstopie, czy pięta. Jeśli więcej pracuje przednia część stopy, różnica pomiędzy wysokością przedniej i tylnej części podeszwy powinna być jak najmniejsza. Jeśli natomiast podczas biegu obciążamy przede wszystkim tylną część stopy, powinniśmy wybrać obuwie z wyższą tylną częścią podeszwy. Trzeba wziąć pod uwagę również sposób układania stopy w czasie chodzenia – do wewnątrz lub na zewnątrz. Pozwoli to na wybranie obuwia, które ma wzmocnienie po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie. 

 

Należy też wziąć pod uwagę swoją wagę – im jest ona wyższa, tym większą amortyzację powinna mieć podeszwa. Ograniczymy wtedy ryzyko kontuzji i wydłużymy żywotność butów. Niska amortyzacja butów przy dużej wadze użytkownika negatywnie wpływa na podeszwy, które szybko tracą swoje właściwości. Właściwy rozmiar buta to podstawa, trzeba jednak pamiętać, że odnosi się on nie tylko do długości stopy, ale też do jej szerokości i wysokości podłoża. Wąskie buty z niskim śródstopiem mogą sprawiać, że buty wydają się ciasne. Z kolei zbyt luźne obuwie nie zapewnia stabilności i zwiększa ryzyko urazów. Dobrej jakości obuwie sportowe znajdziesz na stronie: https://www.sport-shop.pl/

 

Obuwie sportowe – idealne na co dzień

 

Choć buty sportowe są niezbędne podczas uprawiania sportu, z powodzeniem można ich używać również na co dzień. Idealnie sprawdzają się do szkoły, pracy i spacerów po mieście. Na co dzień idealne są sneakersy o stabilnej podeszwie, która jest gruba z zewnątrz, a miękka od środka. Na ciepłe dni pasują buty ze sportowej tkaniny, która jest łatwa w utrzymaniu czystości. Natomiast w miesiącach jesiennych i zimowych lepiej sprawdza się obuwie ze skóry naturalnej na zewnątrz i z miękką wyściółką w środku. Warto więc mieć w swojej kolekcji obuwie sportowe na każdą okazję.