Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Patrycja
Uroda
19.01.2023 12:02
Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami?

Dla Wielu osób ciemne przebarwienia na skórze pod pachami to wstydliwy problem. Skąd biorą się takie plamy i jak sobie z nimi radzić? Przedstawiamy sposoby na zmniejszenie widoczności ciemnych plam, które chociaż nie są niebezpieczne to stanowią problem estetyczny.

Ciemne plamy pod pachami pojawiają się u wielu osób i zazwyczaj są oznaką podrażnienia skóry. Chociaż przebarwienia nie wskazują zazwyczaj na żadną chorobę i nie trzeba z nimi nic robić, to sprawiają, że czujemy dyskomfort, szczególnie latem. Poznajmy potencjalne przyczyny powodujące ciemnienie skóry, żeby kolejno poznać metody pozbycia się ich.

Zdjęcie Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami? #1

Przyczyny powstawania przebarwień pod pachami

Znając przyczyny powstawania przebarwień na skórze, łatwiej będzie nam zrozumieć jak można ich uniknąć lub je rozjaśnić. 

Podrażnianie skóry

Przebarwienia pod pachami mogą powstawać na skutek podrażniania skóry. Podrażniać skórę możemy stosując antyperspiranty, dezodoranty i blokery o niekoniecznie dobrym składzie. Te ostatnie, niezależnie od składu mogą przyczyniać się do powstawania plam pod pachami ze względu na siłę swojego działania. Pozostałe specyfiki  będą powstawać przebarwienia,  jeśli w ich składzie znajdą się składniki drażniące, m.in. jest to alkohol.

Nieodpowiednia depilacja

Jeśli stosujemy golarkę lub jednorazową maszynkę do golenia to kontrolujmy ostrość ostrzy tych urządzeń. Niestety akcesoria, których ostrza nie będą wystarczająco ostre, mogą powodować podrażnienia i drobne ranki, które będą owocowały przebarwieniami.

Zrogowaciały naskórek

Przyczyną przebarwień pod pachami może być nadmiernie rogowaciejący naskórek lub zrogowaciały naskórek, który nie jest regularnie usuwany.

Uszkodzenia słoneczne

Ciemne plamy pod pachami mogą powstawać na skórze na skutek nadmiernej ekspozycji na słonce. Zwłaszcza latem i bezpośrednio po goleniu nasze pachy narażone są na powstawanie przebarwień. Uszkodzenia słoneczne, będą nakłaniały skórę do wywarzania większej ilości melaniny w celu ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.

Hiperpigmentacja pozapalna

Brązowe plamy na skórze mogą powstawać, gdy nasza skóra uległa jakiemuś urazowi. Urazy pod pachami powstają zazwyczaj na skutek poparzenia blokerem lub nieprawidłową depilacją. Hiperpigmentacja pozapalna to jedna z przyczyn powstawania przebarwień pod pachami ściśle związana z wyżej wymienionymi przyczynami, jak nieodpowiednia depilacja i podrażnianie skóry.

Rozjaśnianie przebarwień pod pachami

Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z ciemnymi plamami pod pachami. Oczywiście wszystko zależy od tego co jest przyczyną ich powstawania.

Cytryna

Cytryna to jeden z najlepszych, naturalnych środków rozjaśniających. Sok z cytryny możemy nakładać bezpośrednio na skórę. Pamiętajmy jednak, by nie stosować go bezpośrednio po goleniu i na podrażnioną już skórę. Sok z cytryny należy zmyć po kilkunastu minutach.

Ziemniak

Ziemniak to kolejna naturalna metoda na pozbycie się przebarwień pod pachami. Chcąc rozjaśnić plamy wystarczy nałożyć pod pachy na 15 minut odrobinę startego ziemniaka. Regularne stosowanie takiej papki dodatkowo złagodzi podrażnienia i zniweluje stany zapalne.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona nie tylko pomoże nam rozjaśnić przebarwienia na skórze pod pachami. Specyfiku możemy używać codziennie zamiast antyperspirantu, ponieważ działa podobnie. Regularne używanie sody jako antyperspirant sprawi, ze ciemne przebarwienia nie będą się pojawiały.

Jogurt naturalny

Maseczka z jogurtu naturalnego doskonale sprawdzi się na przebarwienia, ponieważ zawiera kwas mlekowy. Wystarczy przykładać gazik zamoczony z jogurcie naturalnym przez 10 minut.

Peeling

Zrogowaciały naskórek może objawiać się jako ciemne plamy. Żeby takowe rozjaśnić i zapobiegać ich powstawaniu regularnie wykonujmy delikatny peeling. W przypadku pach wybierajmy peelingi gruboziarniste, które nie będą podrażniać delikatnej skóry i nie stosujmy ich bezpośrednio po goleniu.

Preparaty z witaminą A

Maści i kremy zawierające witaminę A będą nie tylko rozjaśniały przebarwienia pod pachami, ale także będą działały ochronnie. Wzmocniona bariera skóry w przyszłości będzie przeciwdziałać powstawaniu plam.

Kwasy AHA

Kwasy AHA mają bardzo dobre właściwości rozjaśniające i często są stosowane na przebarwienia pod pachami. Najlepiej jednak nie stosować tych preparatów samodzielnie, ponieważ nieodpowiednio nałożone kwasy AHA mogą podrażniać skórę. Chcąc jednak stosować je samodzielnie nakładajmy je wieczorem.

Zdjęcie Jak pozbyć się ciemnych plam pod pachami? #2

Profilaktyka przebarwień pod pachami

Poza walką z istniejącymi już przebarwieniami warto także zadbać o profilaktykę. Dzięki odpowiedniej profilaktyce, takiej jak regularne wykonywanie peelingów i stosowanie się do poniższych metod unikniemy nieestetycznych plam.

Przeciwdziałanie podrażnieniom

Jeśli brązowe zmiany powstają u nas na skutek podrażnień, powinniśmy zrobić wszystko by do nich nie doprowadzać. Jeśli stosujemy kosmetyki takie jak antyperspirant czy dezodoranty, wybierajmy te o naturalnym składzie, które nie będą zawierały składników drażniących, takich jak alkohol. Jeśli problem z poceniem jest u nas poważny, zdecydujmy się na konsultację z lekarzem, zamiast używać drażniących blokerów. Jako metodę zapobiegającą podrażnieniom powstającym po goleniu możemy rozważyć depilację laserową.

Olej kokosowy

Regularne stosowanie oleju kokosowego będzie przeciwdziałało powstawaniu przebarwień .Chociaż nie rozjaśni tych już istniejących, to zmiękczy skórę i zapobiegnie gromadzeniu się zrogowaciałego naskórka.

Filtry UV

Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych będzie chroniło skórę przed skutkami szkodliwego działania promieni słonecznych. Używając preparatów z filtrem zwłaszcza latem i po goleniu zapewnimy skórze ochronę i zdrowy wygląd.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną