Leki w ciąży- które z nich są bezpieczne?

Patrycja

Ciąża

30.12.2022 15:13

Leki w ciąży- które z nich są bezpieczne?

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Każda przyszła mama w tym czasie chce odpowiednio zadbać o zdrowie swoje i dziecka. Wybierając leki, często zastanawia się, czy są bezpieczne w ciąży. Podpowiadamy, co pomoże przy ciążowych dolegliwościach, infekcjach i przewlekłych chorobach, a co może zaszkodzić ciężarnej.

Zdjęcie Które leki są bezpieczne w ciąży? #1

Leki w ciąży- które z nich są bezpieczne?

Leki przyjmowane przez kobiety w ciąży, wpływają nie tylko na organizm matki, bowiem przenikając przez łożysko, docierają także do rozwijającego się płodu. Skąd wiadomo, czy leki w ciąży są bezpieczne?

Przed wprowadzeniem leku na rynek, przechodzi on rygorystyczne badania pod kątem skuteczności, bezpieczeństwa i toksyczności. Z przyczyn etycznych i kulturowych, takie badania są niezwykle rzadko przeprowadzane na ciężarnych kobietach. Dane o wpływie różnego rodzaju leków na rozrodczość, przebieg ciąży i wpływ na płód, pochodzą m.in. z badań in vitro w hodowlach komórkowych oraz na zwierzętach. Oczywiście badania na komórkach, czy zwierzętach nie oddają w pełni tego, jak leki wpływają na ludzki płód.

Poza tym przez cały okres ciąży organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany, które uzależnione są od wzrostu i rozwoju płodu. Zmiany związane są także z przyjmowaniem, wchłanianiem i metabolizmem leków, dlatego znane schematy leczenia osób dorosłych nie zawsze mogą być wdrażane u ciężarnej. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie, które leki można przyjmować w ciąży!

Zdjęcie Które leki są bezpieczne w ciąży? #2

Stosowanie leków w ciąży

Warto pamiętać, że leki stosowane w pierwszym trymestrze ciąży mogą mieć działanie teratogenne (powodujące wady płodu) i wiele z nich jest zakazanych. W kolejnych dwóch trymestrach nadal istnieje niebezpieczeństwo toksyczności leków dla rozwijającego się płodu. Z tego powodu stosowanie leków powinno być ograniczone tylko do przypadków konieczności!

Gdy korzyści przewyższają ryzyko

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, podawanie leków kobietom w ciąży jest uzasadnione, gdy korzyści przewyższają ryzyko. W przypadku wystąpienia dolegliwości wymagających podania leku, za każdym razem trzeba przeanalizować, czy korzyść stosowania środka, znacznie przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu i matki.

Najważniejsze jest to, aby przyjmowanie jakiegokolwiek leku w okresie ciąży, było konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zaleca się samodzielnego przyjmowania leków bez wiedzy i zgody lekarza prowadzącego. Ponadto stosowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do minimum.

Zdjęcie Które leki są bezpieczne w ciąży? #3

Jakie leki w ciąży są bezpieczne?

Leki przeciwbólowe w ciąży

Za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy w ciąży uznawany jest paracetamol. Można stosować go  doraźnie w przypadku wystąpienia bólu o lekkim i średnim nasileniu. Należy zażyć najmniejszą skuteczną dawkę leku: jednorazowo 500-1000 mg. Ponadto dobowa dawka paracetamolu nie powinna przekroczyć 4g! Powtarzający się ból wymaga konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leków złożonych i o przedłużonym działaniu.

Leki na przeziębienie w ciąży

Kobiety ciężarne nie mają zbyt szerokiego wyboru, jeśli chodzi o leki na przeziębienie. Podobnie jak w poprzednim przypadku, lekiem dozwolonym i bezpiecznym w czasie ciąży jest paracetamol (Apap, Panadol, Paracetamol, Efferalgan).

  • Na katar bezpieczne są izotoniczne i hipertoniczne roztwory soli morskiej, w formie sprayu lub stosowanie inhalacji solą fizjologiczną lub hipertonicznym roztworem chlorku sodu. Bezpieczne są następujące preparaty: Hydromarin, NoseFrida, Marimer, Marimer Baby, Sterimar Higiena, Aquamer Hipertonic, Hysan, Marimer hipertoniczny, Quixx Katar, Sterimar hipertoniczny.
  • Na ból gardła kobieta w ciąży może zastosować benzydaminę (tabletki lub spraye: Tantum Verde, HascoSept, Uniben, Septogard) lub chlorheksydynę (w formie płynu do płukania gardła: Corsodyl, Eludril).
  • Niestety większość leków przeciwkaszlowych jest przeciwwskazana w ciąży.

Leki na zgagę w ciąży

W ciąży na zgagę bezpieczne jest stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy, które zawierają w swoim składzie sole magnezu, sodu lub wapnia oraz preparaty z alginianami (Gaviscon, Rennie Antacidum, Maalox, Gealcid, Alugastrin, Ranigast SOS, Gastrotuss, GastroAlg).

Zdjęcie Które leki są bezpieczne w ciąży? #4

Jakie zioła w ciąży są dozwolone?

Choć zioła mogą przynieść dużą ulgę w ciążowych dolegliwościach, to nie wszystkie są dozwolone. Niektóre wręcz mogą zaszkodzić, doprowadzić do poronienia, czy przedwczesnego porodu. Jednie część ziołowych preparatów może być stosowana w postaci naparów lub tabletek. Jakie zioła w ciąży są dozwolone?

Rumianek

Kobiety w ciąży mogą bez obaw pić rumianek. Przynosi ulgę w dolegliwościach układu trawiennego, łagodzi wzdęcia, bóle brzucha, działa rozkurczowo i wiatropędnie. Poradzi sobie też z nudnościami i wymiotami. Regularne picie rumianku redukuje stres i jego objawy.

Melisa

To kolejne zioło, które bezpiecznie możesz stosować w ciąży. Melisa uspokaja, koi nerwy i łagodzi stres. Pomaga na problemy ze snem, bóle głowy i depresyjny nastrój. Poza tym pozwala łagodzić poranne mdłości i ciążowe wymioty. Stosuj ją z umiarem i po konsultacji z lekarzem.

Zdjęcie Które leki są bezpieczne w ciąży? #5

Pokrzywa

W ciąży możesz też pić napar z pokrzywy. Dostarczy żelaza, magnezu oraz wapnia, przynosi ulgę kobietom, które mają problemy z krzepliwością krwi i bólami kości lub stawów. Po urodzeniu dziecka herbata z pokrzywy wspomoże laktację, zwiększy produkcję mleka w piersiach i pomoże usunąć nadmiar wody. Pij ją po konsultacji ze swoim ginekologiem.

Mięta

Picie mięty w ciąży jest dozwolone, choć w rozsądnej dawce. Jest zalecana przede wszystkim kobietom, które męczą mdłości i wymioty. Napar z mięty jest szczególnie pomocny przy niestrawności, ponieważ pobudza wydzielanie soku żołądkowego i działa żółciopędnie. Niweluje wzdęcia, bóle brzucha, a ponadto uspokaja i łagodzi stres. Chroni przed przeziębieniem i wzmacnia odporność. Mięta to roślina lecznicza, dlatego dawkowanie należy skonsultować z ginekologiem.

Imbir

Herbatka imbirowa przyniesie wielką ulgę w ciążowych dolegliwościach. Dzięki zawartości olejków, gingerolu i szoagolu, imbir jest doskonałym środkiem przeciwwymiotnym. Łagodzi poranne mdłości, koi bóle brzucha i wzdęcia, wspomaga apetyt i trawienie, pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Oprócz tego działa moczopędnie, łagodzi obrzęki i poprawia krążenie krwi. Jeśli rano nie możesz poradzić sobie z nudnościami i wymiotami wypij napar z imbiru lub weź do ust kawałeczek surowego korzenia. Imbir spożywaj w niewielkich ilościach, ponieważ jest pikantny i może podrażnić żołądek.