Uwaga kierowcy: wydano alert IMGW, aż dla dziewięciu województw!

Martyna
Newsy
19.11.2023 17:28
Uwaga kierowcy: wydano alert IMGW, aż dla dziewięciu województw!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy aż dla dziewięciu województw. Przedstawiamy szczegóły dotyczące aktualnych ostrzeżeń i prognoz meteorologicznych.

Aktualne warunki pogodowe

Dzisiejszy dzień (19.11.2023) przywitał nas znacznym ochłodzeniem niemal w całym kraju. Opady śniegu z deszczem może poskutkować utrudnieniami na drogach. Zaleca się ostrożność ze względu na oblodzenie, a także monitorowanie warunków pogodowych przez cały czas. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące aktualnych alertów i prognoz meteorologicznych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o intensywnych opadach śniegu obowiązujących w kilku województwach. Szczególne utrudnienia mogą wystąpić w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. Oczekuje się, że opady te mogą miejscami doprowadzić do przyrostu pokrywy śnieżnej o wartość do 10 centymetrów, przechodząc stopniowo w deszcz.

Ostrzeżenia o niebezpiecznych warunkach na drogach

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla obszarów obejmujących województwa:

 • zachodniopomorskie
 • pomorskie
 • kujawsko-pomorskie
 • wielkopolskie
 • warmińsko-mazurskie
 • podlaskie
 • mazowieckie
 • lubelskie
 • małopolskie

Ostrzeżenia te obejmują prognozy opadów śniegu, śniegu z deszczem oraz mżawki, co może prowadzić do powstawania gołoledzi. Warto być świadomym zmieniającej się sytuacji pogodowej i dostosować swoje plany do panujących warunków atmosferycznych.

Zachowaj ostrożność na drogach

W obliczu oblodzenia nawierzchni dróg, niosącego za sobą ryzyko powstania gołoledzi, konieczne staje się podjęcie szczególnych środków ostrożności przez kierowców i pieszych. Gołoledź, powstająca w wyniku zamarzania mokrej nawierzchni, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa komunikacyjnego. Jej niewidoczna obecność na drodze może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza podczas hamowania czy skręcania.

W związku z tym, apelujemy o rozwagę i zastosowanie odpowiednich środków ostrożności na drogach, takich jak zmniejszenie prędkości, utrzymanie większej odległości między pojazdami, a także stosowanie łańcuchów na kołach w warunkach ekstremalnych. Zachowanie szczególnej uwagi i dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych to kluczowe elementy, które przyczynią się do zminimalizowania ryzyka wypadków na gołoledzi.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Dla ułatwienia monitorowania prognozy pogody oraz komunikatów wydawanych przez służby zaleca się pobranie mobilnej aplikacji. Obecnie w Google Play dostępne są darmowe programy, które umożliwiają śledzenie aktualnych warunków atmosferycznych. Są to m.in.: Meteo IMGW Prognoza dla Polski, Meteo ICM Prognoza numeryczna oraz Pogoda & Radar. Z pewnością proponowane aplikacje okażą się pomocne dla użytkowników. 

Kluczowe Punkty
 • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy dla dziewięciu województw w Polsce z powodu prognozowanych opadów śniegu i deszczu.
 • Szczególne utrudnienia na drogach mogą wystąpić w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie oczekuje się przyrostu pokrywy śnieżnej do 10 centymetrów.
 • Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie i małopolskie.
 • Prognozowane są opady śniegu, śniegu z deszczem oraz mżawki, co może prowadzić do powstawania gołoledzi.
 • Apeluje się o zastosowanie odpowiednich środków ostrożności na drogach i dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych.
 • Zaleca się pobranie mobilnej aplikacji do monitorowania prognozy pogody, takich jak Meteo IMGW Prognoza dla Polski, Meteo ICM Prognoza numeryczna czy Pogoda & Radar.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną