Kiedy i jak stosować preparaty ginekologiczne? Zbiór najważniejszych informacji.

Patrycja

Kobiece dolegliwości

17.12.2022 11:39

Kiedy i jak stosować preparaty ginekologiczne? Zbiór najważniejszych informacji.

Dolegliwości intymne dla wielu z nas wciąż są tematem niekomfortowym, nawet w gabinecie lekarskim czy w aptece. Często załatwiamy sprawę szybko, nie zadając dodatkowych pytań, które później nurtują nas w domu. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące aplikacji preparatów ginekologicznych.

 Kiedy stosować preparaty dopochwowe?

Leki dopochwowe stosujemy, aby uzyskać działanie miejscowe. Preparaty takie jak płyny do irygacji, tabletki czy globulki możemy stosować w celu leczenia i profilaktyki infekcji intymnych, a także w celu regeneracji lub nawilżenia błony śluzowej.

Kiedy i jak wyjąć lek?

Preparaty do stosowania dopochwowego wyjmujemy z opakowania bezpośrednio przed użyciem. To samo tyczy się preparatów, które należy trzymać w lodówce. Większość tabletek i kapsułek przechowywana jest w blistrach, z których należy je wycisnąć, natomiast globulki pakowane są w aluminiową lub plastikową osłonkę z naciętą górną częścią, która ułatwia jej otwarcie.

Zdjęcie Najważniejsze informacje dotyczące stosowania preparatów dopochwowych! #1

Jak zaaplikować preparat dopochwowy?

Preparaty dopochwowe aplikujemy, zachowując higienę osobistą na najwyższym poziomie. Wszystkie leki należy wprowadzić po oddaniu moczu i umyciu okolicy intymnych. Preparat dopochwowy wyjmujemy z opakowania czystymi dłońmi i wprowadzamy głęboko do pochwy jednym palcem (najlepiej serdecznym). Najwygodniejszą pozycją, ułatwiającą aplikację leków dopochwowych jest pozycja na plecach (leżąca lub półleżąca) z podkurczonymi nogami. Żadna pozycja nie jest natomiast nieodpowiednia, chodzi o to, by było nam wygodnie i byśmy były w stanie włożyć preparat odpowiednio głęboko. Po aplikacji pamiętajmy, by ponownie umyć ręce.

Niektóre dopochwowe preparaty wymagają zwilżenia w celu zapewnienia właściwego rozpuszczenia się substancji. Informacje takie znajdziemy zawsze w ulotce. Leki w postaci tabletek, które są trudne w aplikacji i mogą wywołać miejscowe podrażnienia, również możemy zwilżyć wodą dla ułatwienia sobie zadania. Jeśli chodzi o aplikację kremów, maści i żeli warto korzystać z aplikatorów z podziałką, która ułatwia aplikację, ale także odmierzenie właściwej dawki.

Jak wykonać irygację pochwy?

Irygację przeprowadzamy z wykorzystaniem irygatora – specjalnego pojemnika z końcówką. To właśnie tę część wprowadzamy do pochwy i stopniowo naciskając pojemnik, wyciskamy płyn. Zabieg ten możemy wykonywać w wannie w pozycji półleżącej, pod prysznicem w pozycji stojącej lub nad toaletą w pozycji półsiedzącej. Irygacje nie zawsze są dobrym rozwiązaniem, ponieważ w niektórych przypadkach mogą pogorszyć nasz stan – dlatego zawsze stosujmy je zgodnie z zaleceniami opisanymi w instrukcji.

Zdjęcie Najważniejsze informacje dotyczące stosowania preparatów dopochwowych! #2

Kiedy najlepiej stosować preparaty dopochwowe?

Preparaty dopochwowe najlepiej stosować przed snem. Dzięki ułożeniu w pozycji leżącej po aplikacji leku zmniejszamy ryzyko wycieku substancji lecznicze, a tym samym wydłużamy czas działania leku.

Czy można stosować dwa leki dopochwowe równocześnie?

Dopuszcza się stosowanie dwóch preparatów tego samego dnia – rano i wieczorem. Nie zaleca się jednak stosowania dwóch różnych preparatów w przypadku samodzielnego leczenia. Naprzemienna aplikacja preparatów dopochwowych dopuszczalna jest tylko po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj w ten sposób stosuje się preparaty przeciwinfekcyjne i odbudowujące mikroflorę pochwy.

Zdjęcie Najważniejsze informacje dotyczące stosowania preparatów dopochwowych! #3

Czy można stosować preparaty dopochwowe w czasie miesiączki?

W przypadku większości preparatów dopochwowych nie jest zalecane stosowanie ich w trakcje menstruacji. Są jednak leki, których stosowania i nie należy przerywać, nawet jeśli pojawi się krwawienie menstruacyjne. Informacje na ten temat znajdziemy w ulotce leków.

Czy aplikacja leków do pochwy w czasie ciąży jest bezpieczna?

Stosowanie leków dopochwowych powinno odbywać się zawsze po konsultacji z lekarzem, nawet jeśli są to preparaty dostępne bez recepty.

Stosowanie preparatów dopochwowych a seks

W przypadku stosowania preparatów dopochwowych zazwyczaj należy zaprzestać współżycia. Zwłaszcza w przypadku infekcji intymnych należy zachować abstynencję seksualną do czasu wyleczenia, a czasami – zależnie od preparatu – nawet przez tydzień po zakończeniu leczenia. Pamiętajmy także że niektóre tłuszcze czy oleje zawarte w preparatach dopochwowych mogą uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne, takiej jak prezerwatywy.

Co zrobić, kiedy preparat dopochwowy wypadnie?

Każdy przypadek nieudanej aplikacji preparatu jest bardzo indywidualny, dlatego nei ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Czasami pomocne informacje znajdziemy w ulotce leku, w innych przypadkach najlepiej zwrócić się po poradę do lekarza lub farmaceuty.