Furagina - lek bez recepty na zapalenie pęcherza!

Patrycja
Zdrowie
21.11.2022 1:13
Furagina - lek bez recepty na zapalenie pęcherza!

W przypadku zakażeń dolnych dróg moczowych lekiem najczęściej stosowanym jest furagina. Preparatów zawierających w swoim składzie furaginę/furazydynę jest na polskim rynku bardzo dużo i w większości są one dostępne bez recepty niezależnie od dawki. To ze względu na szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego i łatwą dostępność leku jest ona tak popularna. Ale czy furagina wykazuje dużą skuteczność w tym typie infekcji i czy warto się na nią zdecydować? Sprawdźmy!

Najważniejsze informacje

Co to jest Furagina?

Furagina (furazydyna) jest lekiem o szerokim spectrum działania przeciwbakteryjnego. Zalicza się ją do grupy chemioterapeutyków i stosuje się w przypadku zakażeń układu moczowego. Na polskim rynku dostępne są preparaty, które zawierają substancję czynną w dawce 50mg i 100 mg – lek w obu dawkach można kupić bez recepty.

Zdjęcie Furagina - lek bez recepty na zapalenie pęcherza! #1

Działanie

Furazydyna, częściej nazywana furaginą (nitrofuryloakrylidyno-amino-hydantoina) to pochodna nitrofuranu. Leki z teki z tej grupy działają bakteriostatycznie, czyli hamują namnażanie się bakterii. Sama furagina działa na szerokie spektreum drobnoustrojów, obejmujące część bakterii Gram-dodatnich (Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis) i wiele bakterii Gram-ujemnych(Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter).

 • Furagina wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe i niewielkie działanie przeciwgrzybicze.
 • Nie działa na pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) i większość szczepów pałeczek odmieńca (Proteus vulgaris).

Wskazania do stosowania

Furagina jest lekiem stosowanym zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce ostrych i przewlekłych niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych, wywoływanych przez bakterie, w tym także ciężkich zakażeń, kiedy stosowanie innych preparatów przeciwbakteryjnych jest nieskuteczne lub niemożliwe. Wskazaniem do sięgnięcia po furaginę jest:

 • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu
 • Częstomocz
 • Parcie na pęcherz
 • Ból podbrzusza
 • Zmiana koloru i zapachu moczu
 • Krwiomocz
 • Gorączka

Niektóre z objawów są wskazaniem tylko w przypadku współistnienia z innym, np. sama gorączka nie będzie wskazaniem do zastosowania furaginy, ale gorączka z jednoczesnym częstomoczem już tak.

Dawkowanie

Furaginę przyjmuje się doustnie podczas posiłków. Najlepiej zażywać ją podczas posiłków bogatych w białko, które zwiększa jej wchłanianie. Zalecane dawkowanie u osób dorosłych to:

 • pierwszy dzień leczenia: 100 mg (2 tabletki) 4 razy na dobę;
 • następne dni: 100 mg (2 tabletki) 3 razy na dobę.

Ze względu na krótkie utrzymywanie się furaginy w organizmie staraj się utrzymać równe odstępy między dawkami.

Furaginę można stosować u dzieci powyżej 3 miesiąca życia, jednak w tym przypadku stosuje się tylko i wyłącznie po kontroli lekarskiej podając preparat w syropie dostępny jedynie na receptę.

U starszych dzieci można podać furaginę w tabletkach, ale także po konsultacji z lekarzem, według schematu:

 • 5–7 mg/kg masy ciała/dobę w 2–3 dawkach podzielonych

Lek należy stosować minimum 7 dni, a maksymalnie 10 dni, niezależnie od tego, czy objawy infekcji ustąpią wcześniej. Optymalny czas stosowania leku to 8 dni. Gdy zachodzi potrzeba, można powtórzyć leczenie po 10-15 dniach.

W przypadku nawracających zakażeń układu moczowego u kobiet można stosować furaginę w dawce 100mg na noc przez okres od 6 do 12 miesięcy. Takie profilaktyczne działanie podejmuje się jednak po konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania furaginy jest uczulenie na jakąkolwiek substancję czynną leku, a także uczulenie i nadwrażliwość na jakąkolwiek inną pochodną nitrofuranu. Ponadto furaginy nie powinni stosować pacjenci z ciężką niewydolnością nerek, rozpoznaną polineuropatią i niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie stosuje się leku w I trymestrze ciąży i od 38 tygodnia ciąży, nie należy także stosować leku w okresie karmienia piersią.

Środki ostrożności

 • Szczególną ostrożność podczas stosowania furaginy powinni zachować pacjenci z niewydolnością nerek, niedokrwistością, niedoborem witamin z grupy B, chorobami płuc i cukrzycą.
 • Podczas długotrwałego stosowania produktu należy kontrolować morfologię krwi oraz parametry czynności nerek i wątroby.
 • Należy unikać spożywania alkoholu w trakcie leczenia furazydyną
 • Najsilniejsze działanie furazydyna wykazuje w środowisku kwaśnym (pH 5,5), środowisko zasadowe osłabia jej działanie.
Zdjęcie Furagina - lek bez recepty na zapalenie pęcherza! #2

Skutki uboczne

Do najczęstszych działań niepożądanych furaginy należą bóle głowy, nudności i nadmierne oddawanie gazów. Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się zawroty głowy, senność, zaburzenia widzenia, neuropatię obwodową, zaparcia, biegunki, niestrawność, bóle brzucha i wymioty. Bardzo rzadko występuje zapalenie trzustki, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, polekowe zapalenie wątroby, reakcje alergiczne, obrzęk naczynioworuchowy, reakcje anafilaktyczne, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona. U mężczyzn furagina i inne pochodne nitrofuranu mogą mieć negatywny wpływ na czynność jąder.

Interakcje z innymi lekami

Furagina wchodzi w interakcje z innymi lekami:

 • kwas nalidyksowy, norfloksacyna, kwas oksolinowy (leki z grupy chinolonów o działaniu bakteriobójczym)- furagina hamuje ich działanie
 • antybiotyki aminoglikozydowe i tetracykliny stosowane z furazydyną nasilają jej działanie
 • chloramfenikol i rystomycyna zwiększają toksyczne działanie furazydyny na krwinki
 • probenecyd i sulfinpirazon zmniejszają wydalanie furazydyny, co prowadzi do zmniejszenia jej stężenia w moczu co osłania jej działanie, a zwiększenie w organizmie zwiększając jej toksyczność
 • w przypadku stosowania leków zobojętniających sok żołądkowy należy zachować 2 godzinny odstęp między nimi a furaginą
 • atropina opóźnia wchłanianie furazydyny, ale nie wpływa wchłanianą ilość
 • witaminy z grupy B zwiększają wchłanianie furaginy

Najczęstsze pytania

Po jakim czasie od zastosowania furaginy następuje poprawa?

Poprawa zazwyczaj następuje po kilku dniach, ale czasami nawet po zażyciu pierwszej tabletki. Pomimo to nie należy przerywać kuracji, a  utrzymać ją co najmniej 7 dni.

Czy podczas leczenia furaginą można uprawiać seks?

Okres infekcji powinien być czasem braku aktywności seksualnej. Każda aktywność może wydłużać okres choroby. Nie wolno także doprowadzać do zalegania moczu w pęcherzu.

Czy po furaginie zmienia się kolor moczu?

Intensywnie żółty kolor moczu po furaginie jest zjawiskiem normlanym. Po odstawieniu leku ocz powinien wrócić do swojego normalnego zabarwienia.

Co robić, by utrzymać zdrowie dróg moczowych?

Pić około 1,5 litra płynów dziennie, nie zwlekać z oddawaniem moczu, stosować codzienną higienę zewnętrznych narządów płciowych, podcierać się w kierunku od przodu do tyłu.

Czy żurawina rzeczywiście pomaga na infekcje dróg moczowych?

Pomaga przy łagodnych infekcjach oraz w profilaktyce zapobiegania infekcjom. Przy cięższych zakażeniach sama żurawina nie wystarczy.

Czy można stosować furaginę podczas ciąży i karmienia piersią?

W I trymestrze ciąży, po 38 tygodniu ciąży i w okresie karmienia piersią – szczególnie nie należy przyjmować leku. W pozostałych przypadkach niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który realnie oceni ryzyko vs. korzyści.

Czy podczas przyjmowania furaginy można pić alkohol?

Furagina wchodzi w interakcję z alkoholem – hamuje jego metabolizm. Zjawisko to nosi nazwę „efektu disulfiramowego” i polega na nagromadzeniu aldehydu octowego w organizmie. Ten duet może nam zafundować uczucie kaca nawet, jeśli wypiliśmy symboliczną dawkę alkoholu, uczucie gorąca, nudności i wymioty oraz przyspieszony rytm serca.

Czy do furaginy trzeba brać witaminę C?

Panuje powszechna opinia, że podczas stosowania furaginy należy przyjmować witaminę C. Opinia ta zbudowana jest na fakcie, że furagina najlepiej działa w środowisku kwaśnym, a witamina C zakwasza mocz. Jednak dopiero duże dawki witaminy C wpływają na obniżenie pH moczu, a to i tak nie w sposób istotny. Natomiast dawki witaminy C od 1000mg zażywanie razem z furaginą mogą powodować kumulowanie się furaginy w tkankach, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich jak: uszkodzenia nerwów, zwłóknienia i zapalenia płuc. Takie połączenie zwiększa też ryzyko krystalizacji w moczu szczawianów wapnia.

Z czym łączyć furaginę?

Dobrym połączeniem jest równoległe stosowanie żurawiny, która ułatwiaj  wypłukiwanie bakterii z pęcherza, pokrzywy, która działa moczopędnie i witamin z grupy B, które zwiększają wchłanianie pochodnych nitrofuranu.

Co jeśli furagina nie pomaga?

Przede wszystkim należy furaginę brać przez co najmniej 7 dni zgodnie z zaleceniami, żeby móc stwierdzić, że leczenie nie jest skuteczne. Jeśli po takim okresie nastąpi poprawa, lek należy brać jeszcze co najmniej 3 dni. Jeśli poprawy nie będzie, konieczna będzie wizyta u lekarza i wykonanie posiewu moczu z antybiogramem, aby określić jaki lek będzie skuteczny na bakterie, które są przyczyną infekcji.

Czy furaginę można stosować podczas miesiączki?

Tak, furaginę można stosować podczas miesiączki.

Jak długo furagina utrzymuje się w organizmie?

Furagina dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Terapeutyczne stężenie leku otrzymywane jest do 2 h od podania, a maksymalne stężenie w surowicy krwi osiągane jest już po 30 minutach.. Po 6-8 h od podania stężenie furaginy we krwi jest niskie, dlatego zaleca się dawkowanie 3 razy dziennie w maksymalnie 8-godzinnych odstępach.

Ciekawostka

Furagina może mieć wpływ na wyniki oznaczeń stężenia glukozy w moczu.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną