Tampony z probiotykami. Dla kogo? Czy warto je stosować?

Patrycja

Zdrowie

24.03.2021 21:48

Tampony z probiotykami. Dla kogo? Czy warto je stosować?

Probiotyki dopochwowe dostarczają nam bakterii kwasu mlekowego, które wykazują pozytywny wpływ na funkcjonowanie flory bakteryjnej pochwy i utrzymują jej pH na właściwym poziomie. Dodatkowo stanowią warstwę ochronną przed infekcjami układu moczowo-płciowego. Jak działa probiotyk w tamponie?

Zdjęcie Tampony z probiotykami - czy warto je stosować? #1

 

Probiotyki, występujące w tamponach działają na takiej samej zasadzie co probiotyki w formie globulki aplikowane dopochwowo.  Dobroczynne szczepy bakterii kwasu mlekowego, które występują naturalnie w pochwie, zapewniają doskonała ochronę w trakcje menstruacji.

Tampony te łączą funkcje środka ochrony osobistej i probiotyku i stanową rozwiązanie dla kobiet, które najbardziej narażone są infekcje właśnie w czasie miesiączki.

 

Probiotyki w tamponie uzupełniają i regenerują prawidłową florę bakteryjną układu moczowo-płciowego. Zapobiegają uczuciu dyskomfort u i podrażnieniu, które często możemy zaobserwować zaraz po zakończeniu miesiączki, zwłaszcza podczas stosowania środków higieny osobistej w postaci tamponów.

Utrzymują one także pH na właściwym poziomie, przez co zapewniają naturalną ochronę przed infekcjami.

Probiotyki w tamponach przeznaczone są dla wszystkich kobiet, ale opracowane zostały z myślą o tych, które cierpią z powodu zaburzeń równowagi miejsc intymnych.

To idealne rozwiązanie dla kobiet, które regularnie miesiączkują i chcą uchronić się przed nawracającymi infekcjami. Zaleca się stosowanie tamponów probiotycznych w przypadku świądu i pieczenia miejsc intymnych w trakcie miesiączki bezpośrednio po infekcji lub kuracji antybiotykowej.

Tampony probiotyczne to bardzo dobry wybór, jeśli planujemy kąpiel w basenie w trakcie miesiączki. Dodatkowo stosowanie ich redukuje występowanie nieprzyjemnej wydzieliny w trakcie infekcji.

Niedoboru pałeczek kwasu mlekowego może być spowodowany:

  • Antybiotykoterapią
  • Zmianami hormonalnymi
  • Irygacjami dopochwowymi
  • Kąpielami na basenie
  • Stosowaniem środków myjących o pH zasadowym
Zdjęcie Tampony z probiotykami - czy warto je stosować? #2

Ilość pałeczek kwasu mlekowego drastycznie zmniejsza się także właśnie podczas miesiączki. Dodatkowo w tym czasie bakterie i grzyby dostają pożywkę, w postaci wydzieliny miesiączkowej, dzięki której mogą się namnażać.

Z uwagi na niemożliwą aplikację globulek dopochwowych o działaniu probiotycznym w takcie menstruacji i bardzo powolne działanie doustnych preparatów tampony probiotyczne są najlepszym narzędziem w profilaktyce infekcji układu moczowo-płciowego w tym czasie.

Tampony z probiotykami są łatwe i wygodne w użyciu. Wchłaniają wydzielinę miesiączkową tak samo, jak ich klasyczne odpowiedniki i występują w trzech rozmiarach. Jeśli się na nie zdecydujemy, nie musimy stosować dodatkowej ochrony bielizny (jak to ma miejsce w przypadku używania globulek z pałeczkami kwasu mlekowego).

Bakterie kwasu mlekowego zawarte w tamponie uwalniane są dopiero w kontakcie z naszym ciałem w związku ze wzrostem temperatury. W momencie, gdy tampon nasiąka, to  zabezpieczająca otoczka rozpuszcza się i uwalnia bakterie.

Po około 90 minutach bakterie kwasu mlekowego wydostają się z tamponu i docierają do błony śluzowej. Odczuwalne efekty wystąpią już po pierwszej miesiączce, jednak zaleca się powtórzenie kuracji chociaż przez 4 cykle. Tampony przeznaczone są do stosowania jedynie w trakcje menstruacji.

Nie mogą być używane jako zamiennik globulek probiotycznych.

 

Tampony probiotyczne możemy kupić w aptekach i sklepach internetowych w cenie ok 30zł. Cena tamponów jest wyższa od ceny klasycznych odpowiedników, jednak niewiele różni się od ceny probiotyku dopochwowego.