Boże Narodzenie po rozwodzie: Jak zorganizować je dzieciom?

Martyna P.
Rodzicielstwo
15.12.2022 8:23
Boże Narodzenie po rozwodzie: Jak zorganizować je dzieciom?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Niestety nie wszyscy spędzą je w sielankowej, rodzinnej atmosferze. Mowa tu o osobach po rozstaniach i rozwodach. Zapewne są one pełne żalu, smutku, mają mieszane uczucia, a święta to czas refleksji. Spokojne spędzenie tego czasu może być szczególnie trudne dla dzieci, których rodzice się rozeszli. Jak zorganizować Święta, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa, było szczęśliwe i spędziło ten czas bez zbędnego stresu?

Rozwód nie należy do miłych doświadczeń i zazwyczaj jest bolesny dla dorosłych. Należy pamiętać jednak także o uczuciach najmłodszych. Po rozstaniu poczucie bezpieczeństwa dzieci spada, czują się zagubione. Mogą odczuwać napięcie i stres. Rozwód o rodzaj straty, z którą nieraz bardzo trudno się pogodzić, przede wszystkim dzieciom.

 

Przeorganizowanie życia

Dzieci po rozwodzie rodziców czują się zagubione. Cały rytm dnia i życia zostaje zaburzony. Dziecko spędza czas z rodzicami naprzemiennie. Może być to szokiem, gdyż dotychczas życie rodzinne funkcjonowało zupełnie inaczej. Warto wdrażać zmiany małymi krokami, aby maluch miał czas na spokojną adaptację.

Dziecko może odczuwać napięcie i stres szczególnie podczas rodzinnych uroczystości, czy Świąt. Dlatego należy wcześniej zastanowić się i ustalić z byłym partnerem/partnerka, jak będą wyglądały świąteczne dni, aby nie potęgować u dziecka poczucia zagubienia i frustracji.

 

Święta po rozwodzie: Unikajmy walki o dziecko!

Najważniejsze jest, aby nie sprzeczać się i nie ustalać w nerwach kwestii związanych z podziałem opieki w obecności dziecka. Odmienne zdanie rodziców może wywoływać niepotrzebne napięcie i kłótnie, które odbiją się na maluchu.

Po ustaleniu przebiegu Świąt należy jasno wyjaśnić maluchowi, jak będą wyglądały najbliższe dni, aby miało czas na adaptację. Dziecko będzie wiedziało czego się spodziewać, nie będzie niespodziewanych sytuacji i napięć.

 

Zdjęcie Boże Narodzenie po rozwodzie: Jak zorganizować je dzieciom? #1

Święta: Jak podzielić się opieką nad dzieckiem?

Opieka nad dzieckiem w Święta może być naprzemienna. Jednego roku dziecko spędza je u mamy, drugiego u taty. Można także podzielić świąteczne dni między rodziców np. Wigilia z mamą, a pozostałe dni z tatą.

Ważne, aby nie zmieniać decyzji na ostatnią chwilę i nie wprowadzać chaosu i dezorganizacji.

 

Wykażmy się dobrą wolą i kompromisem!

Należy podkreślić, że rolą rodziców jest stworzenie dziecku spokojnej atmosfery. Wykażmy się dobrą wolą i kompromisem. Oczywiste jest, że każdy chce mieć dziecko wyłącznie dla siebie w tym wyjątkowym czasie, lecz nie walczy o dziecko. Pamiętajmy, że najważniejsze jest jego dobro i poczucie bezpieczeństwa. Nie potęgujmy u niego nieprzyjemnych uczuć.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną