Czy zmuszać dziecko do jedzenia?

Martyna

Żywienie

11.12.2022 11:10

Czy zmuszać dziecko do jedzenia?

Eksperci przekonują, że zmuszanie dzieci do jedzenia zawsze niesie za sobą negatywne konsekwencje i będą one miały wpływ na całe późniejsze życie. Przedstawiamy co się może wydarzyć, jeżeli będziemy na siłę zmuszać dziecko do jedzenia. 

 

1. Forma przemocy

Niewiele osób wie, że karmienie dziecka na siłę jest formą przemocy. Przykładowe przytrzymanie buzi pociechy lub emocjonalne przekonywanie typu “zjedz po mamusi będzie przykro” są formami zarówno przemocy fizyczne i psychicznej. Ponadto badacze pokazują, że karmienie dzieci na siłę utrudnia wchłanianie substancji odżywczych i witamin. 

2. Negatywne nastawienie do posiłków 

Wiele zależy od tego, w jaki sposób rodziny spędzają czas przy wspólnych posiłkach. Z pewnością agresja czy krzyk na dziecko nie sprawi, że nagle zacznie ono jeść. Dodatkowo tego typu zachowanie spowoduje, że w przyszłości posiłky będą przez nie traktowane jako coś złęgo i nieprzyjemnego.  

3. Problemy ze zdrowiem

Prawdą jest, że dziecko będzie jadło, kiedy będzie głodne. Jeżeli nie odczuwa ono takiej potrzeby to nie wskazane jest, aby rodzic zmuszał je do zjedzenia posiłku. Konsekwencje “wciskania na siłę” może prowadzić do otyłości, której nie będzie widać od razu.  

4. Manipulacja 

Wiele rodziców stosuje metody tzw. przekupstwa. Przykładowo, jeśli dziecko nie chce jeść to mówi mu się, że jak zje to dostanie coś co lubi. Może to również działać w drugą stronę “Jak nie zjesz to dostaniesz karę”. Z pewnością takie komunikaty są dla dziecka krzywdzące i podważają jego samoocenę. 

5. Brak asertywności 

Konsekwencją niesłuchania dziecka i jego stanowczego nie, dla przyjmowania pokarmów wiąże się z jego brakiem asertywności w późniejszym życiu. Rodzice powinni pozwolić na stworzenie poczucia bezpieczeństwa w domu, gdzie każdy będzie mógł wyrażać własne potrzeby i stawiać granicę.  

6. Brak pewności siebie

Dziecko pod stałą obserwacją rodziców i wyliczaniu, ile zjadło będzie miało obniżone poczucie własnej wartości. Konsekwencją może być odmawianie jedzenie na jeszcze większą skalę bądź ogromne jedzenie, które może doprowadzić do nadwagi.  

7. Jedzenie jako przykra konieczność

Im częściej rodzic zmusza dziecko do jedzenia, tym bardziej będzie ono kojarzyć tą czynność jako przykry, negatywy obowiązek. Może to również doprowadzić do pogorszenia wzajemnych relacji.  

 

Powyższe przykłady pokazują, jakie mogą być skutki karmienia dzieci na siłę. Zachęcamy, aby to przemyśleć.