Wiele kobiet żyje w przekonaniu, że karmiąc piersią, nie można zajść w ciążę. Czy faktycznie można uznać to za metodę antykoncepcji? Dziś przybliżymy temat i rozwiejmy wątpliwości…
Każda karmiąca matka przez pewien okres nie ma ani owulacji, ani miesiączki. Jest to tak zwana niepłodność laktacyjna. Stan fizjologicznej niepłodności jest spowodowany neuro – hormonalnym zablokowaniem funkcji jajników.
Czy można zajść w ciążę karmiąc piersią?
Wśród mam krąży przekonanie, że podczas karmienia piersią w organizmie kobiety osiągany jest wysoki poziom prolaktyny (odpowiedzialnej za prawidłową laktację), która z kolei utrudnia zajście w ciąże.
Okazuje się jednak, że podczas karmienia piersią możliwe jest zajście w ciąże.
Oczywiście szanse na zajście w ciąże podczas karmienia piersią są mniejsze.
Należy pamiętać, że konieczne jest spełnienie kilku warunków tj.:
- Karmienie dziecka odbywa się wyłącznie piersią;
- Unikamy smoczka do uspokajania dziecka;
- Podczas kamienia nie pojawiło się plamienie/krwawienie;
- Dziecko nie pije i je niczego poza mlekiem mamy. Karmienie piersią musi być JEDYNYM źródłem pożywienia;
- Mleko nie jest odciągane laktatorem;
- Karmienie odbywa się na żądanie malucha;
- Przerwa między kamieniem w dzień nie może być dłuższa niż 4 godzin, a w nocy dłuższa niż 6 godzin;
- Łączny czas karmienia w ciągu doby wynosi przynajmniej 100 minut na dobę. (wg Roetzera);
- Karmienie jest efektywne (dziecko prawidłowo ssie i prawidłowo przybiera na wadze).
W związku z powyższym nie możemy traktować karmienia piersią jako metody antykoncepcyjnej. Tryb maluszków nie jest w pełni uregulowany i sztywny, dlatego łatwo o zaburzenia hormonalne, które wpłyną na spadek prolaktyny.
Prolaktyna odpowiada za wytwarzanie pokarmu, ale również nie dopuszcza do owulacji. Za każdym razem, kiedy dziecko ssie pierś, prolaktyna jest uwalniana do krwi w ciągu kilku minut, a potem następuje powolny spadek jej poziomu.
Ponadto eksperci podkreślają, że mama może nawet nie zdawać sobie sprawy, że owulacja wystąpi u niej przed pierwszym okresem (po porodzie).
Jak zabezpieczać się podczas kamienia piersią?
Jeśli mamy chcą sięgnąć po antykoncepcję w postaci tabletek podczas karmienia piersią, powinny wybrać preparaty jednoskładnikowe. Nie mają one wpływu na laktację oraz maluszka.
Dla mam polecane też są wkładki wewnątrzmaciczne bez hormonów. Ich działanie opiera się na wytwarzaniu stanu zapalnego – przez co zarodek nie ma szans się zagnieździć. Warto dodać, że metoda ta jest neutralna dla maluszka.