Możesz prowadzić działalność bez ZUS i dodatkowych formalności. Pamiętaj jednak o TEJ rzeczy!

Martyna P.
Prawo
12.12.2022 10:34
Możesz prowadzić działalność bez ZUS i dodatkowych formalności. Pamiętaj jednak o TEJ rzeczy!

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka alternatyw dla tradycyjnej pracy na etacie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Istnieje jednak sposób, aby zminimalizować formalności związane z jej prowadzeniem - mówimy tutaj o tzw. działalności nierejestrowanej.

Działalność bez ZUS, NIPu i REGONu? To możliwe!

Taki rodzaj działalności, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga rejestracji w ZUS, ani starań o NIP czy REGON. Co więcej, nie musisz płacić zaliczek na PIT. Działalność nierejestrowana to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prostotę i niezależność. Co ważne, nie jest konieczne wpisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Kasa fiskalna - twoje niezbędne narzędzie

Chociaż działalność nierejestrowana pozwala ominąć wiele formalności, istnieje pewna rzecz, której nie można pominąć. Mówimy tutaj o kasie fiskalnej.

Właściciele takich działalności, jak:

 • usługi fryzjerskie,
 • barber,
 • kosmetyczki,
 • naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów,
 • badania i przeglądy techniczne pojazdów,
 • wymiana opon i kół,
 • opieka medyczna świadczona przez lekarzy i dentystów,
 • doradztwo podatkowe,
 • usługi prawne,
 • gastronomia świadczona stacjonarnie i catering,
 • czyszczenie aut,
 • przewóz pasażerski i taksówki

muszą pamiętać, że posiadanie kasy fiskalnej jest niezbędne.

Brak kasy fiskalnej może kosztować Cię wiele

Dlaczego kasa fiskalna jest tak ważna? Otóż, w przypadku kontroli i stwierdzenia braku kasy fiskalnej, możesz otrzymać karę kilku tysięcy złotych. Dlatego niezależnie od formy prowadzonej działalności, pamiętaj o tym narzędziu. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Ile możemy zarobić na tego rodzaju działalności? 

Od 1 lipca 2023 roku, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mają możliwość zarabiania większej sumy pieniędzy, ponieważ został zwiększony limit dochodu w związku z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia. Teraz przychód ze wspomnianej działalności nie może przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia, a od lipca tego roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2700 złotych brutto.

Limit przychodów określany jest dla każdego miesiąca, i w 2023 roku nie może przekroczyć:

- od stycznia do czerwca 1745 zł

- od lipca do grudnia 2700 zł 

Zacznij swoją drogę do niezależności mądrze

Działalność nierejestrowana to doskonały pomysł na rozpoczęcie swojej drogi do niezależności finansowej. Daje Ci możliwość zarabiania na własnych zasadach, bez konieczności przebijania się przez gąszcz biurokracji. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko istnieją pewne zasady, które musisz przestrzegać. Bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa powinny być zawsze na pierwszym miejscu. Jeżeli planujesz rozpocząć działalność w wymienionych branżach, pamiętaj o kasie fiskalnej. To drobny detal, który może Cię uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej to duża odpowiedzialność, ale też szansa na rozwijanie własnej kariery. Warto korzystać z takich możliwości, ale zawsze z umiarem i rozwagą. Pamiętaj, że nawet najmniejszy detal może mieć ogromne znaczenie. Przygotuj się dobrze, zadbaj o wszystkie niezbędne elementy, a potem ciesz się niezależnością i prowadź działalność, jaką zawsze chciałeś.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną