Co jeść podczas przeziębienia?

Ewelina

Dieta i żywienie

06.11.2022 10:27

Co jeść podczas przeziębienia?

Nie ma nic przyjemnego w byciu chorym. Wszystko, co chcesz zrobić, to wskoczyć do łóżka i mieć nadzieję, że przeziębienie lub grypa magicznie zniknie w ciągu nocy. Ale niestety, zazwyczaj tak nie jest. W tej sytuacji kluczowe jest, aby dostarczyć naszemu organizmowi składników odżywczych, które pomogą nam poczuć się lepiej i postwią nas na nogi.

Klasyczny polski rosół

Rosół to pierwsza zupa, która przychodzi na myśl, gdy jesteśmy przeziębieni. Zupa z kurczakiem i makaronem jest bagata w witaminy i minerały, które wzmocnią twój układ odpornościowy. Dodatkowo para, która wydobywa się w trakcie gotowania zupy stanowi swego rodzaju inhalacje, która nawilży twój nos i gardło. Nie wspominając o tym, że jest po prostu pyszna i rozgrzewająca! 

Owoce cytrusowe

Owoce cytrusowe takie jak pomarańcze, cytryny i grejpfruty są pełne witaminy C, która jest silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc skrócić czas trwania przeziębienia. Jeśli więc szukasz naturalnego sposobu na zwalczenie objawów przeziębienia, sięgnij po cytrusy! Możesz dodać świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub pomarańczy do swojej wody lub herbaty, albo cieszyć się soczystym grejpfrutem jako przekąską. Nie zapominaj też o mandarynkach - one również są doskonałym źródłem witaminy C!

Zdjęcie Co jeść podczas przeziębienia? #1

Czosnek

Czosnek od dawna stosowany jest jako naturalny środek na przeziębienie i grypę. To dlatego, że czosnek zawiera związki takie jak siarka, które pomagają zwalczać infekcje. Dlaczego następnym razem, gdy poczujesz się źle, spróbuj dodać trochę czosnku do swoich posiłków. Nie tylko pomoże Ci to szybciej poczuć się lepiej, ale również nada Twoim potrawom dodatkowego kopa smakowego!

Miód

Spożywanie miódu niesie za sobą ma wiele korzyści, a szczególnie wtedy gdy jesteś chory. Po pierwsze, miód świetnie tłumi kaszel - już kilka łyżek może pomóc ukoić drapiące gardło. Miód jest również pełen antyoksydantów i właściwości przeciwzapalnych, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji. I wreszcie, co nie mniej ważne, miód jest naturalnie słodki, więc może pomóc poprawić smak mdłych (i nieapetycznych) potraw w chorobie. Następnym razem, gdy poczujesz się źle, spróbuj posmarować miodem tosty lub płatki owsiane, aby uzyskać niewielki zastrzyk smaku i korzyści zdrowotnych!

Zdjęcie Co jeść podczas przeziębienia? #2

Gdy dopadnie Cię przeziębienie pamiętaj o tym, że kluczowy jest odpoczynek czyli regeneracje ogranizmu. Nie zapomnij również produktach spożywczych takich jak czosnek, cytrusy, rosół, które pomogą złagodzić objawy i sprawić, że szybciej poczujesz się lepiej.