Dzień Wszystkich Świętych. Uważaj na oszustów!

Justyna
Newsy
29.10.2022 10:24
Dzień Wszystkich Świętych. Uważaj na oszustów!

Dzień Wszystkich Świętych  wiąże się przede wszystkim ze wzmożonym ruchem na cmentarzach oraz częstszymi patrolami policji, ale niestety to również żniwa dla złodziei i oszustów. W jaki sposób powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Uwaga na kradzieże!

Przede wszystkim odwiedzając groby bliskich, wartościowe rzeczy miejmy blisko przy sobie lub w zasięgu naszego wzroku. W rozmowie z portalem upday szczególną ostrożność zaleca komisarz Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu:

„Portfele i telefony trzymajmy schowane w kieszeni, a torebek nie zostawiajmy na płytach nagrobnych, bo złodzieje mogą wykorzystać naszą chwilę nieuwagi i pozbawić nas tych przedmiotów”.

Zdjęcie Dzień Wszystkich Świętych. Uważaj na oszustów! #1

Przykrym procederem jest również okradanie grobów. Niestety przypadki zawłaszczania zniczy czy wiązanek wciąż występują, choć nie są już tak nagminne, jak w latach poprzednich. W samym Poznaniu w ostatnich dwóch miesiącach mundurowi odnotowali kilka takich przypadków. Komisarz Święcichowski podkreśla:

„Nie można wykluczyć i musimy się z tym liczyć, że takie przypadki mogą mieć miejsce. Oczywiście w okolicach cmentarzy w najbliższym czasie będzie więcej policjantów, więc mam nadzieję, że tego typu incydenty nie będą miały miejsca".

Jak rozpoznać oszusta?

Uroczystościom 1 listopada towarzyszą często kwesty. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z wolontariuszami, a nie oszustami? Czy wystarczy plakietka na szyi? Przedstawiciel policji tłumaczy:

„Jeżeli spotkamy osoby kwestujące, a mamy wątpliwości co do legalności takich zbiórek, musimy pamiętać, że każda zbiórka publiczna powinna być zgłoszona, a osoba prowadząca zbiórkę powinna mieć dowód na to, że zgłoszenie zostało dokonane i wszystko odbywa się w legalny sposób".

Akcja „Znicz" rozpoczęta

Każdego roku policja przeprowadza akcję „Znicz”. Nie inaczej będzie w tym roku. Na pewno zobaczymy wielu funkcjonariuszy w okolicach cmentarzy. Oprócz tego policja zamierza patrolować główne szlaki komunikacyjne. Mundurowi zapowiadają kontrole prędkości, trzeźwości kierowców i stanu technicznego pojazdów. Maciej Święcichowski przypomina:

„Pamiętajmy, że znaki i sygnały wydawane przez policjantów kierujących ruchem mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi i sygnalizacją świetlną. Oczywiście, jeśli jest możliwość dotarcia na cmentarz komunikacją miejską, zachęcamy do tego. Unikniemy stresu związanego z szukaniem miejsca parkingowego czy staniem w korkach".

 

Zdjęcie Dzień Wszystkich Świętych. Uważaj na oszustów! #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną