Nowa opłata energetyczna. Zła informacja dla wielu osób.

Justyna
Newsy
17.10.2022 23:41
Nowa opłata energetyczna. Zła informacja dla wielu osób.

Wysoka inflacja i niełatwa sytuacja gospodarcza zmusza firmy do podejmowania trudnych decyzji oraz podnoszenia różnych opłat. Dotknęło to także DPD, które wprowadza niebawem opłatę energetyczną.

Nowa opłata energetyczna

O planach wprowadzenia opłaty energetycznej przez DPD wiadomo było już od początku października, kiedy do kontrahentów trafiła informacja o przewidywanych podwyżkach. Firma kurierska argumentowała konieczność nowej opłaty „złożoną sytuacją na rynku energetycznym”. W liście wspomniano m.in. o ponoszonych przez spółkę kosztach zaopatrzenia w energię elektryczną i gaz.

Zgodnie z tymi zapowiedziami DPD już oficjalnie wprowadza opłatę energetyczną, która będzie doliczana do każdej paczki i palety, zarówno w serwisie krajowym, jak i międzynarodowym. Nowa opłata będzie obowiązywać już od listopada. Na stronie DPD można znaleźć informację, że wartość opłaty energetycznej za listopad wyniesie 0,25 zł netto, lecz jak zastrzega firma - stawka ta może jeszcze ulec zmianie.

Zła informacja dla wielu osób

Fakt, że DPD wprowadza opłatę energetyczną, uderza najmocniej w kontrahentów, czyli przedsiębiorców korzystających z usług firmy kurierskiej. Jednocześnie można podejrzewać, że przynajmniej częściowo przedsiębiorcy będą chcieli przerzucić koszty nowej opłaty na klientów, podnosząc nieco ceny produktów.

Jest też więcej niż prawdopodobne, że już wkrótce podobną decyzję podejmą inne firmy kurierskie. A to dla przedsiębiorców i klientów zamawiających zakupy online z pewnością zła informacja.

Zdjęcie Opłata klimatyczna do każdej paczki dostarczanej przez DPD! #1

Allegro także podnosi ceny dostaw

Podwyżki cen nie ominęły również Allegro, które od 1 listopada wprowadza wzrost kosztów dostawy. Usługi dostarczania zamówienia do paczkomatów InPostu, Allegro One Box oraz do punktów DPD Pickup będą droższe od przyszłego miesiąca o złotówkę. W przypadku usługi Allegro One Punkt cena wzrośnie o 50 gr.

Należy jednak podkreślić, że drożej na Allegro będzie również dla użytkowników Smarta. Ma to związek między innymi z weryfikacją wagi i wymiarów przesyłki oraz dostawą przesyłek ponadgabarytowych.

Zdjęcie Opłata klimatyczna do każdej paczki dostarczanej przez DPD! #2

Jednak nie tylko klienci czują efekt podwyżek. Allegro poinformowało również, że sprzedawcy niekorzystający z programu „Smart!” będą płacić od 1 listopada br. o złotówkę więcej za sprzedane oferty.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną