Fotowoltaika na balkonie w bloku? Nowy trend!

Martyna P.
Newsy
17.10.2022 10:01
Fotowoltaika na balkonie w bloku? Nowy trend!

Ceny energii elektrycznej przysparzają o zawrót głowy. Polacy szukają tanich rozwiązań, które pozwolą im na oszczędności. Dużą popularnością wciąż cieszą się panele fotowoltaiczne. Z rozwiązania tego coraz częściej korzystają także mieszkańcy bloków mieszkalnych.

Polacy przykładają coraz większą uwagę do oszczędzania i świadomego zużycia energii. Wielu z nich szuka rozwiązań, które pozwolą na instalowanie własnego źródła produkcji prądu.

 

Niemiecki trend

Balkonowa fotowoltaika cieszy się sporą popularnością w Niemczech.

W kraju zamontowanych jest około 190 tysięcy instalacji balkonowej fotowoltaiki.

Dodajmy, że Niemcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości maksymalnie 500 euro na gospodarstwo domowe.

 

Zdjęcie Fotowoltaika na balkonie w bloku? Pierwsze instalacje w Polsce. #1

Balkonowa fotowoltaika w Polsce

Okazuje się, że Polacy także montują minielektrownie na swoich balkonach. W Polsce pojawia się coraz więcej sprzedawców z ofertą fotowoltaiki balkonowej.

Przypomnijmy, że dotychczas monitowanie instalacji było możliwe jedynie na dachach bloków przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe.

Ile można zaoszczędzić?

Firmą, która zajmuje się sprzedażą balkonowej fotowoltaiki jest Solarbox. O szczegółach dotyczących instalacji mówił Krzysztof Przewłucki – założyciel firmy w wywiadzie dla portalu businessinsider.com.pl

Zestaw fotoowoltaiki balkonowej składa się z dwóch paneli o łącznej mocy 790 W. Ponadto zawiera uchwyty montażowe oraz mikroinwerter.

Najlepiej, aby blok miał uziemienie oraz instalacje trzyżyłową. 

Przedstawiciele branży twierdzą, że roczne oszczędności z takiej instalacji mogą sięgnąć nawet 800 złotych w przypadku osób, które przekroczą ustalony przez rząd limit zużycia 2 tys. kWh.

Wszystko zależne jest od piętra, na którym jest mieszkanie, kierunku ustawienia bloku oraz zacienień na balkonie.

„W optymalnych warunkach zestaw może wyprodukować rocznie 800 kWh energii. Dzienna produkcja przy słonecznym dniu to 2-2,5 kWh” – wyjaśnia Krzysztof Przewłucki.

Założyciel firmy powiedział, że koszt instalacji to około 3,7 tysiąca złotych. Wydatek może zwrócić się po około 4 latach użytkowania.

Dodajmy, że przed założeniem instalacji musimy uzyskać zgodę zarządcy (wspólnoty/spódzielni).

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną