Polski rząd chce kupić uczniom laptopy?

Justyna

Newsy

20.09.2022 21:35

Polski rząd chce kupić uczniom laptopy?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce kupić laptopy dla części uczniów szkół podstawowych. Projekt ma zostać ogłoszony prawdopodobnie już za miesiąc.

Rząd obiecuje laptopy

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce kupić laptopy (brane pod uwagę jest również wyposażanie dzieci w tablety)  dla wszystkich uczniów III klasy szkoły podstawowej. Rocznik liczy ok. 360 tys. uczniów. Natomiast łącznie w aktualnym roku szkolnym 2022/2023 w szkołach podstawowych uczy się prawie 3,1 mln uczniów.

Prace nad wspomniany projektem wciąż nie są jednak ukończone. Już za miesiąc mają zostać ogłoszone szczegółowe ustalenia. Wedle rządowych doniesień jego koszt może wynieść 1,5 miliarda złotych.

Pomysł nie jest nowy

Pomysł, by rozdać uczniom taki sprzęt nie jest nowy. Już w 2008 r., a potem po raz drugi w 2011 r., rząd premiera Donalda Tuska obiecywał program "Komputer dla ucznia".

Zapowiadano wówczas, że program obejmie wszystkie gimnazja, a rząd przeznaczy na ten cel ok. 500 mln złotych rocznie. Skończyło się jednak na obietnicach i pilotażu. Przeprowadzono jedynie  szczegółową analizę "sposobu i zakresu wykorzystywania technik teleinformatycznych w polskiej edukacji".

W praktyce oznacza to, iż zbierane były informacje, jaki sprzęt komputerowy posiadały wówczas gimnazja, ilu uczniów korzystało z komputerów w domu i na lekcjach, a także jakie laptopy powinny zostać zakupione dla uczniów.

Walka z wykluczeniem

Podobne programy działały już wcześniej na terenie naszego kraju. Jeden z nich, oferujących w przeszłości zakup sprzętu komputerowego to „Granty PPGR". Ma on na celu wyeliminowanie ograniczeń związanych z nauką zdalną na terenach popegeerowskich. Głównie wiążą się one z deficytem sprzętu komputerowego i utrudnieniami w dostępie do Internetu.

Zainteresowanie programem "Granty PPGR" było ogromne. Wnioski złożyły aż 1604 kwalifikujące się gminy. Z tego powodu pula środków została podniesiona z pierwotnych 80 do 586 milionów złotych. Zmniejszono jednak stawkę przewidzianą na pojedynczy komputer - z 3500 do 2500 złotych. Do uczniów w całym kraju już w maju tego roku miało trafić 215 399 komputerów oraz 3 221 tabletów.