Co zabrała ze sobą do grobu Elżbieta II?

Agnieszka

Newsy

20.09.2022 9:38

Co zabrała ze sobą do grobu Elżbieta II? źródło okładki: Autorstwa Katie Chan - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1

19 września 2022 roku odbył się pogrzeb Królowej Elżbiety II. Brytyjska monarchini odeszła 8 września w wieku 96 lat. Ten dzień na długo zapadnie w pamięć Brytyjczykom, których królowa odeszła po 70 latach i 214 dniach panowania. Oznacza to, że była najdłużej panującym brytyjskim monarchom w dziejach.

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II były skrupulatnie zaplanowane, tak samo jak przedmioty, które spoczną razem z nią w trumnie. Co zabrała ze sobą do grobu? Dziennikarze zagranicznych mediów postanowili sporządzić listę, która nie jest zbyt długa.

Operacja London Bridge

Przypomnijmy, że uroczystości pogrzebowe były częścią operacji London Bridge. Operacja ta zawierała w sobie szczegółowy protokół tego, co po kolei ma wydarzyć się po śmierci królowej Elżbiety II i była sporządzona na długo przed śmiercią królowej. 

Po odejściu Elżbiety II plan działania ujrzała także opinia publiczna. Jednak Brytyjczycy zastanawiali się także, z jakimi przedmiotami zostanie pochowana monarchini. Zagraniczne media postanowiły więc zgłębić ten temat.

Z czym została pochowana Elżbieta II?

Królowa Elżbieta II została pochowana w trumnie wykonanej z ołowiu. Ma to zabezpieczyć jej ciało przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych.

Media donoszą, że spoczęła między innymi z obrączką na palcu, która należała do jej matki i została jej wręczona podczas ślubu z księciem Filipem. 

Oprócz obrączki królowa miała na sobie także jedne ze swoich ulubionych kolczyków, te perłowe, które chętnie zakładała na różne okazje. 

Trumnę z zewnątrz zdobiły natomiast królewskie insygnia. Mowa o imperialnej koronie, złotej kuli (królewskim jabłku) z 1661 roku, a także berle z diamentem Cullinan. Co ciekawe jednak, przed samym pochowaniem trumny królewskie insygnia zostały zdjęte z trumny i położone na ołtarzu. Według znawców brytyjskiej monarchii ma to symbolizować fakt, że królowa została pochowana nie jako monarchini, a zwykła chrześcijanka.