Magda Mołek w akcji “StandUP”! Opowiedziała o pobiciu

Agnieszka
Newsy
08.09.2022 9:00
Magda Mołek w akcji “StandUP”! Opowiedziała o pobiciu

Magda Mołek wzięła udział w akcji “StandUP. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”. Chcąc zwrócić uwagę na wciąż istniejący problem, powiedziała o własnych traumatycznych przeżyciach ze szkolnych czasów. 

Przemoc w przestrzeni publicznej

Coraz więcej znanych osób bierze udział w akcjach, które mają na celu zwrócenie uwagi na różne rodzaje przemocy. Akcja “StandUP. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych” stała się ostatnio głośna ze względu na fakt, że wciąż w miejscach publicznych dochodzi do przemocy, na którą niewiele osób reaguje.

Magda Mołek opowiedziała o pobiciu

Magda Mołek, jedna z twarzy wyżej wspomnianej akcji, postanowiła opowiedzieć o swoim traumatycznym przeżyciu. Okazuje się, że jeszcze za czasów szkolnych została uderzona przez dorosłego mężczyznę w twarz po tym, jak stanęła we własnej obronie.

Ruszamy z kampanią „StandUP sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych'', o której będę Wam w najbliższym czasie opowiadać. Wraz z organizacją Right to be, Centrum Praw Kobiet i marką L’Oréal Paris będziemy tworzyć przestrzeń do otwartych rozmów o tym, co nas spotyka w miejscach publicznych a na co się nie zgadzamy! 

Podczas konferencji dotyczącej akcji Magda Mołek opowiedziała, co ją spotkało, gdy była jeszcze nastolatką. Gdy wracała ze szkoły z koleżanką, została zaczepiona przez grupkę mężczyzn siedzących i pijących na murku.

Nie pamiętam, co powiedział do nas ten pan, ale ja się obroniłam i odpowiedziałam. Wymierzył mi siarczysty policzek – powiedziała Magda  Mołek. 

Kiedy mu odpowiedziałam, usłyszał godne politowania teksty od swoich współtowarzyszy. Oni go wyśmiali, że taka smarkula mu odpyskowała. […] Ukarał mnie za to, że miałam odwagę stanąć w swojej obronie – kontynuowała. 

Magda Mołek dodała, że nikt nie zareagował na to, że została uderzona przez dorosłego mężczyznę. Był wtedy środek dnia, a wokół było sporo ludzi.

To był środek dnia, mnóstwo osób było w tym miejscu. Nikt nie zwrócił na to uwagi. Zostajesz wtedy z tym sama, znacie to? – zapytała Mołek. 

 Okazuje się, że zdecydowana większość osób doskonale utożsamia się z tą sytuacją, co pokazują komentarze pod postem dziennikarki informującym o akcji. 

Jak więc reagować, gdy widzimy podobne sytuacje w miejscu publicznym?

W ramach akcji "StandUp Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych" stworzono zasadę 5D. Są to wskazówki, które pomogą nam zareagować na przemoc w miejscu publicznym.

  • Dekoncentruj. Odwróć uwagę agresora od ofiary zadając jakiekolwiek, nawet niewinne pytanie o godzinę. 
  • Dołącz do innych. Poproś o pomoc inną osobę, która także znajduje się w miejscu, w którym ktoś stosuje na kimś przemoc.
  • Dokumentuj. Gdy widzisz przestępstwo, jakim jest przemoc w miejscu publicznym, nagraj zdarzenie uchwycając jak najwięcej szczegółów. Nie upubliczniaj jednak nagrania - to też jest przestępstwo, jeśli uwieczniony jest wizerunek osób.
  • Dojdź do głosu. W ostateczności zacznij rozmawiać z oprawcą. Używaj jednak neutralnych sformułowań, bądź spokojna/spokojny, aby nie zaostrzać konfliktu.
  • Daj wsparcie. Okaż osobie, która doświadczyła przemocy/molestowania wsparcie. Dla niej najważniejsze jest w takiej sytuacje to, że nie została zostawiona sama sobie. 

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną