Główna, referencyjna stopa procentowa NBP po raz kolejny idzie w górę. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.
Cykl podwyżek
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w środę, 7 sierpnia podjęła kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych. Podczas posiedzenia zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Uchwała RPP wejdzie w życie w czwartek, 8 września.
Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Cykl rozpoczął się w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP ogłaszała podwyżki co miesiąc. Stopa referencyjna w tym czasie wzrosła do 6,75 proc., to najwyższy poziom od listopada 2002 roku. Wówczas główna stopa NBP również wynosiła 6,75 proc.
Cel RPP
Wzrost stóp procentowych ma związek z dążeniem do obniżenia inflacji. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy. Swoje działania RPP tłumaczyło w wydanym oświadczeniu następująco:
„Utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę".
Sytuacja na rynku
W komunikacie podkreślono również:
„NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego".
Według RPP w kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki produktu krajowego brutto (PKB) Polski, przy czym - jak zaznaczono - perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością.
Dodatkowo Rada zwróciła uwagę na fakt, że:
„Mimo osłabienia koniunktury, sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra, co jest odzwierciedlone w rekordowo niskiej stopie bezrobocia oraz utrzymującym się wyraźnym wzroście wynagrodzeń".