W trakcie wysiłku fizycznego, stresu, czy podczas upałów, nasz organizm produkuje pot. Wraz z nim z naszego ciała tracimy wodę, ale także cenne minerały. Dowiedz się, jakie składniki tracimy i jak zadbać o ich równowagę w organizmie o tej porze roku!
Jakie składniki odżywcze i minerały tracimy wraz z potem?
W trakcie wysiłku fizycznego, stresu, czy podczas upałów, nasz organizm produkuje pot. Wraz z nim tracimy cenne składniki, które mają wpływ na stopień wysycenia komórki wodą. Pot wydzielany przez gruczoły głównie składa się z wody, ale też z soli i składników mineralnych, przede wszystkim elektrolitów.
Jakie elektrolity znajdują się w pocie?
Elektrolity sodu
90% elektrolitów, które tracimy z potem to sód (Na) i chlor (Cl). Co ciekawe, w jednym litrze potu jest około 1,5-4 gramów zwykłej soli!
Sód odpowiada za prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi i objętość płynów krążących w organizmie. Wraz z potasem jest odpowiedzialny za gospodarkę kwasowo-zasadową oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Od sodu zależy utrzymanie względnego poziomu nawodnienia.
Elektrolity magnezu
Magnez bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi i procesie termoregulacji. Oprócz tego wpływa na proces krzepnięcia krwi, skurcze mięśni i budowanie kości.
Elektrolity potasu
Potas kontroluje ilość wody w ciele i reguluje poziom pH komórek. Oprócz tego odpowiada za zmniejszenie objętości płynów zewnątrzkomórkowych w organizmie, reguluje ciśnienie krwi i kontroluje skurcze mięśni, w tym serca.
Elektrolity wapnia
Wapń wraz sodem i potasem bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w skurczu mięśni. Wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, naczyniowego i metabolizmu. Jest podstawowym budulcem kości i zębów.
Elektrolity – jony chlorkowe i fosforanowe
Jony chlorkowe i fosforanowe odpowiedzialne są za utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, a także równowagi kwasowo-zasadowej.
Rola elektrolitów w organizmie
Gdy poziom elektrolitów jest w normie, organizm funkcjonuje prawidłowo. Od ich obecności zależy gospodarka wodno-elektrolitowa, której stan równowagi zapewnia prawidłowe działanie wszystkich organów. Elektrolity wpływają na pracę mózgu, serca oraz utrzymują napięcie w błonach komórkowych, dzięki czemu przekazywane są impulsy nerwowe.
Gdy ich poziom jest odpowiedni, mamy dużo energii i sił do działania, nasza skóra i włosy są w świetnej formie, nie mamy też obrzęków, a toksyny są na bieżąco usuwane.
Objawy niedoboru elektrolitów
Za mała ilość elektrolitów zaburza funkcjonowanie organizmu. Ten zaczyna magazynować wodę w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki i opuchlizna. To nie wszystko! Przez ich niedobór może dojść do odwodnienia, co sprzyja występowaniu wielu niepokojących objawów. Należą do nich przede wszystkim:
- wystąpienie silnego pragnienia oraz pojawienie się suchości ust, które świadczą już o lekkim odwodnieniu,
- nadmierne zmęczenie,
- osłabienie,
- pogorszenie samopoczucia.
- obrzęki,
- drżenia, skurcze i bóle mięśni,
- zaburzenia rytmu serca,
- zaburzenia ciśnienia krwi,
- biegunka lub zaparcia,
- nudności,
- wymioty,
- brak apetytu,
- zawroty głowy,
- omdlenia,
- w skrajnych przypadkach prowadzi do arytmii, paraliżu
Pocenie się latem- o czym należy pamiętać?
Uzupełniaj elektrolity
Jak już wspomniano wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale i elektrolity. Ich zaburzenia należy natychmiastowo regulować, korzystając z wody mineralnej lub gotowych preparatów nawadniających.
Preparaty elektrolitowe z apteki
Preparaty elektrolitowe dostępne są bez recepty w każdej aptece. Występują w formie tabletek musujących, saszetek lub gotowych płynnych preparatów. Zawierają glukozę, sód, chlor i potas w odpowiednich stężeniach i zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej.
Domowe elektrolity
Można przygotować domowy napój nawadniający. Jak to zrobić? Do jednego litra wody dodaj pół łyżeczki soli, łyżeczkę sody, 8 łyżeczek cukru i pół szklanki soku pomarańczowego. Gotowe!
Regularne nawadnianie
Jeśli chcesz uniknąć odwodnienia, musisz regularnie się nawadniać. Szczególnie latem pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Podczas wysokich temperatur powinniśmy pić nawet 2-3 litry płynów każdego dnia!
Pij wodę i ziołowe napary
Sięgaj po mineralną lub źródlaną wodę, która doskonale gasi pragnienie. Pij napary ziołowe z szałwii, pokrzywy lub skrzypu, które zmniejszą wydzielanie potu.
Tego unikaj!
Unikaj picia alkoholu i słodkich gazowanych napojów. Ogranicz spożywanie kawy i herbaty. Te napoje zawierają duże ilości kofeiny i teiny, które w nadmiarze prowadzą do wypłukiwania elektrolitów z organizmu.
Odpowiednia dieta
Do swojej diety włącz świeże, sezonowe warzywa i owoce, które są źródłem wielu witamin, błonnika i elektrolitów (magnez, potas, sód, wapń). Ich spożywanie pomoże usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu oraz ureguluje metabolizm.
Świeże owoce i warzywa
Jedz warzywa i owoce, które zawierają sporo wody: arbuzy, czereśnie, truskawki, maliny, a także ogórki, pomidory, paprykę, cukinię, seler naciowy.
Preparaty na nadmierną potliwość
Jeśli masz problem z nadmierną potliwością stosuj preparaty, które ograniczą wydzielanie potu. Sięgnij po specjalistyczne antyperspiranty na bazie chlorku glinu.
Naturalne antyperspiranty
Możesz przygotować naturalny antyperspirant, który zahamuje wydzielanie potu i poradzi sobie z utrzymaniem świeżości w ciągu dnia. Zrobisz go na bazie sody oczyszczonej, oleju kokosowego i olejku herbacianego.
- Dzięki dodatkowi sody oczyszczonej, zadziała antybakteryjnie i przeciwzapalnie, pozwoli także wybielić skórę pod pachami.
- Olejek kokosowy nawilży i wygładzi skórę pod pachami. Zmniejszy stany zapalne i złagodzi podrażnienia, które mogą pojawiać się po goleniu.
- Olejek z drzewa herbacianego pozwoli zneutralizować nieprzyjemne zapachy.