3 proste kroki, aby przygotować dziecko do powrotu do szkoły

Sponsorowany

Dziecko

25.08.2022 20:35

3 proste kroki, aby przygotować dziecko do powrotu do szkoły

Powrót dziecka do szkoły nie musi być newralgicznym momentem, jeżeli tylko odpowiednio się do tego przygotujemy. Początek roku szkolnego jest jednak wyzwaniem nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodziców, którzy kompletują wyprawkę. Rodzice jednak powinni się skupić nie tylko na wyprawce, lecz przede wszystkim nad rozwiązywaniem wątpliwości oraz wszelkich lęków dziecka. Oto 3 cenne wskazówki, w jaki sposób pomóc dziecku przygotować się na powrót do szkoły. 

Pierwszy krok – pozytywne nastawienie

Aby back to school nie sprawiło dziecku trudności, należy pracować nad poczuciem bezpieczeństwa dziecka. Powrót do szkoły może oznaczać kontynuację tych samych kolegów oraz nauczycieli i budynku szkoły. Jednak może również wiązać się z nowymi kolegami, nową szkołą oraz nowym otoczeniem, a co za tym idzie - może zatem potęgować strach u dziecka. Zwłaszcza w takiej sytuacji warto zabrać dziecko przed budynek szkoły, na przykład na spacer. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie ze szkolnego placu zabaw czy też gry w piłkę na szkolnym boisku. Wówczas dziecko zapoznaje się z otoczeniem, które przestaje być obce. Ogromne znaczenie ma pozytywne nastawienie do powrotu do szkoły. Warto zatem stworzyć odpowiednią atmosferę, aby szkoła kojarzyła się dziecku z czymś naturalnym i przyjaznym. Doskonałym sposobem jest opowiadanie dziecku o swoich latach szkolnych lub wspólne oglądanie zdjęć z tego okresu. Dziecko widzi wówczas, że jest to etap, przez który przychodzi każdy i że ten czas można miło wspominać.

Zdjęcie 3 proste kroki, aby przygotować dziecko do powrotu do szkoły #1

Drugi krok – nauka samodzielności

Zwłaszcza młodsze dzieci obawiają się powrotu do szkoły ze względu na rozstanie. W takiej sytuacji warto porozmawiać z dzieckiem, a także zapewnić, że będzie się odprowadzać je do samej szkoły lub nawet pod klasę. Aby dodatkowo zwiększyć pewność siebie dziecka, można zorganizować spotkanie z kolegami z klasy, gdyż integracja ma bardzo pozytywny wpływ na stosunek dziecka do szkoły. Niezbędne jest także wskazywanie dziecku sposobów na bycie samodzielnym. Warto dać mu zatem wolną rękę, kiedy wybiera się laptopy, przybory szkolne, ubrania czy też zabawki. Należy również nakłonić dziecko do tego, aby pakowało się samodzielnie do szkoły.

Zdjęcie 3 proste kroki, aby przygotować dziecko do powrotu do szkoły #2

Trzeci krok – kompletowanie wyprawki

Doskonałym sposobem na zwiększenie pewności siebie dziecka przed powrotem do szkoły jest wspólne kompletowanie wyprawki. Przygotowanie można zamienić w rewelacyjną przygodę. Warto zatem udać się na zakupy wspólnie z dzieckiem. Wówczas dziecko może wybrać zeszyty, tornister, piórnik oraz inne przybory szkolne, które z pewnością staną się zachętą do powrotu do szkoły. Nie należy także zapominać o przygotowaniu dla dziecka kącika do nauki. Niezbędne wówczas będzie wygodne krzesło, biurko właściwe oświetlenie. Przestrzeń ta musi znajdować się w miejscu, gdzie dziecko będzie mogło się skupić oraz będzie miało ciszę i spokój. Nie należy również zapominać o wyrabianiu nawyku wczesnego wstawania. Na początku może być to nieco kłopotliwe, zwłaszcza po leniwych wakacjach. Dlatego warto przygotowywać dziecko nieco wcześniej przed rozpoczęciem roku szkolnego, nakłaniając do tego, aby dziecko budziło się coraz wcześniej. Natomiast jeżeli maluch posiada nawyk późnego chodzenia spać wówczas warto, aby kładło się znacznie wcześniej. Dzięki temu poranne wstawanie we wrześniu nie będzie stanowiło dla pociechy problemu.