Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

Patrycja

Ogród

21.08.2022 15:27

Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

Wrzosy i wrzośce to niezwykle popularne rośliny, które zazwyczaj jesienią zdobią nasze domy i ogrody. Trudno je od siebie odróżnić i często te dwie nazwy czasami traktuje się jak synonimy. Ale tak naprawdę to dwie zupełnie inne rośliny. Dowiedz się, jak rozróżniać wrzosy i wrzośce!

Zdjęcie Czym różnią się wrzosy od wrzośców? #1

Wrzosy i wrzośce- podobieństwa i różnice

Podobieństwa

Zarówno wrzosy, jak i wrzośce to dekoracyjne, małe, zimozielone krzewy i krzewinki. Sadzi się je bezpośrednio do gruntu, ale i do doniczek. To niezwykle popularne rośliny, które zazwyczaj jesienią zdobią nasze domy, tarasy, balkony i ogrody.

Wymagania

Wymagania wrzosów i wrzośców są podobne. Rośliny te lubią stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru. Najlepsza gleba do ich uprawy jest lekka, przepuszczalna, nieco piaszczysta i próchniczna, o kwaśnym odczynie (pH 4-5,5).

Uprawa

Obie rośliny są łatwe w uprawie i nadają się nawet dla poczatkujących ogrodników. Są mało wymagające, nie lubią częstego podlewania i wilgotnych stanowisk. Raz w roku, wczesną wiosną, powinno się zasilać je nawozami do roślin kwaśnolubnych.

Różnice

Kwiaty

  • Wrzos ma kielichowate, drobniutkie kwiaty, które gęsto obsiadają jego cienkie, delikatne gałązki. Kwiaty są koloru filetowego, purpurowego lub białego.
  • Z kolei kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate.

Kwiaty wrzośców są dzbanuszkowate

Liście

  • Łuskowate liście wrzosów rosną na łodydze pod kątem.
  • Natomiast wrzośce mają liście igiełkowate, które rosną prostopadle do pędu.

Termin kwitnienia

  • Pierwsze wrzosy kwitną już w lipcu, a ostatnie we wrześniu, aż do października. Najbardziej popularne odmiany o różowo-fioletowych kwiatach to Amethyst i Peter Sparkes- kwitną we wrześniu.
  • Wrzośce kwitną od końca lutego do kwietnia. Jako pierwszy w lutym zakwita wrzosiec krwisty (Erica carnea). Jednak zdecydowana większość wrzośców kwitnie w marcu, kwietniu i maju. Z kolei na końcu, w połowie czerwca zakwitają wrzośce: bagienny (Erica tetralix), Watsona (Erica watsonii), popielaty (Erica cinerea).

Różne terminy cięcia

Dla prawidłowego wzrostu wrzosów i wrzośców wymagane jest ich cięcie. Cięcie roślin wykonuje się poniżej przekwitniętych kwiatów, ale w różnych terminach.

  • Wszystkie wrzosy i niektóre gatunki wrzośców (Erica tetralix, Erica vagans, Erica watsonii), przycina się wczesną wiosną.
  • Niektóre wrzośce (Erica carnea, Erica darleyensis) tnie się po przekwitnięciu.

 

Zdjęcie Czym różnią się wrzosy od wrzośców? #3