Jak kupować w second handach? 9 przydatnych wskazówek!

Martyna P.

Moda i uroda

17.08.2022 11:15

Jak kupować w second handach?  9 przydatnych wskazówek!

Wiele osób chętnie korzysta z ofert sklepów odzieżowych typu second-hand zwanych też potocznie ciuchlandami, czy lumpeksami. Można kupić w nich wiele perełek. Zdarza się, że znajdziemy tam markowe ubrania z metką w okazyjnej cenie. Popularność tych sklepów bardzo wzrosła w ostatnim czasie. Wszystko za sprawą większej świadomości ekologicznej i podążeniem za ekologicznymi rozwiązaniami. Dla osób, które dopiero chcą zacząć przygodę z zakupami ubrań z drugiej ręki, przedstawiamy poradnik z przydatnymi wskazówkami.

 

Podążaj własną ścieżką modową!

Second-handy oferują klientom nietuzinkowe ubrania, często dostępne w jednym egzemplarzu. Wiele osób decyduje się na zakupy w ciuchlandach właśnie dlatego, że nie chce podążać za promowaną modą, a iść własną ścieżką i wyróżniać się spośród tysięcy osób.  Wiele osób szukanie modowych perełek traktuje jako rozrywkę i czerpie ogromną satysfakcję ze znalezienia czegoś wyjątkowego w okazyjnej cenie, a może nawet markowego.

Zdjęcie Jak kupić modową "perełkę" w second-handzie? 9 przydatnych wskazówek! #1

 

Aby znaleźć „perełkę” trzeba się natrudzić!

Znalezienie w second-handzie czegoś wyjątkowego to nie lada wyzwanie. Ubrania nie są tak przejrzyście eksponowane, jak w sieciówkach. Często umieszczane są w pojemnikach, w których trzeba się nieźle „nakopać”.

Dziś przedstawimy Wam 9 wskazówek, które pomogą Wam w poszukiwaniach…

 

  1. Nie sugeruj się rozmiarówką z metek – Podczas zakupów w ciuchlandach nie warto zwracać uwagi na rozmiary z metek. Każde ubranie należy przymierzyć. W sklepie jest bardzo duża różnorodność marek, których rozmiarówki bardzo się od siebie różnią. Często znajdujemy ubranie producenta, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy doczynienia.
  2. Wybierz się na zakupy w dzień dostawy – na zakupy do second-handu warto wybrać się w dzień planowanej dostawy nowego towaru. Oczywiście ceny mogą być w tym dniu nieco wyższe, ale jest największy wybór i łatwiej znaleźć modową perełkę.
  3. Przeglądnij inne działy – warto wzbogacić poszukiwania o inne działy. Panie powinny zajrzeć także na dział męski. To właśnie tam zazwyczaj znajduje się najwięcej markowych ubrań.
  4. Nie kupuj sezonowo – podczas zakupów nie należy kierować się aktualną porą roku. Można przygotować sobie garderobę na nadchodzący sezon. Większość klientów dostosowuje zakupy właśnie do pory roku, przez co możemy znaleźć skarby, które przez innych zostały pominięte.
  5. Cierpliwość popłaca- podczas wizyty w second-handzie warto przejrzeć wszystkie wieszaki z ubraniami. Dla wielu osób jest to monotonne, ale to właśnie w tym gąszczu kryją się prawdziwe skarby.
  6. Nie zniechęcaj się – ważne jest, aby nie zniechęcać się po pierwszych nieudanych zakupach. Na tym właśnie polega atrakcyjność second-handów.
  7. Odczekaj kilka dni od nowej dostawy – jeśli bardziej niż na marce zależy Ci na cenie, udaj się do second-handu kilka dni po dostawie. Wówczas ceny są niższe.
  8. Szukaj dobrych materiałów – w sklepie warto szukać ubrań wykonanych z wysokiej jakości materiałów takich jak jedwab, bawełna organiczna, czysty dżins, kaszmir, wełna. Ubrania te mogą być nieco droższe, ale posłużą nam na wiele lat. Możliwe, że na kupno niektórych z nich nie moglibyśmy sobie pozwolić w pierwotnym sklepie.
  9. Zaopatrz się w gotówkę – przed wyjściem do sklepu zaopatrz się w gotówkę. Wiele placówek typu second-hand nadal nie ma możliwości płacenia kartą.

 

 

Skąd biorą się ubrania w second-handach?

Odzież w second-handach sprowadzana jest głównie z krajów zachodnich. Należą do nich Szwecja, Francja, Irlandia czy Niemcy. Jednak głównym źródłem pozyskiwania używanej odzieży jest Anglia, z której do Polski trafia aż 85% ubrań. Są to kraje bogate, mieszkańcy często kupują ubrania pod wpływem impulsu, bez zastanowienia, bez mierzenia, po czym pozbywają się go. Mieszkańcy szybko wymieniają swoją garderobę, zanim ubrania zdążą się naprawdę zniszczyć.

Warto pokreślić, że importowana odzież jest dezynfekowana, ale nie prana!

Kupujecie w lumpeksach? Udaje Wam się upolować odzieżowe perełki?

Zdjęcie Jak kupić modową "perełkę" w second-handzie? 9 przydatnych wskazówek! #2