Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle!

Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle!

Chętniej wyglądamy przez okno, jeśli mamy piękny widok. Ten możemy sobie poprawić, ustawiając na parapetach kwiaty. Wiosną i latem wybór jest szeroki – bratki, surfinie, petunie, lobelie, komarzyce, ozdobne trawy, ale jesienią i zimą bez dwóch zdań królują wrzosy. Warto, więc wiedzieć nieco więcej o ich potrzebach. Zwłaszcza że dość często usychają.

Zdjęcie Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle! #1

Wrzosy to kwiaty stosunkowo łatwe w utrzymaniu i niewymagające. Co, więc jest powodem, dla którego tak często zdarza im się usychać. Może być kilka, ale najczęściej powtarza się jeden błąd, który robimy już na samym początku.

Z życia wzięte

Kupujemy w sklepie wrzosy, doniczkę ziemię i ewentualnie nawóz. Przychodzimy do domu, przesadzamy wrzosy, nawozimy i regularnie podlewamy. Po upływie tygodnia, dwóch czy miesiąca wrzosy zaczynają usychać. Co robimy nie tak?

Doniczka

Wrzosy zazwyczaj kupujemy w małej doniczce, w której nie mogą pozostać, bo zawiera zbyt mało podłoża, zwykle jest to sam torf. Na początek, więc musimy zamienić doniczkę na większą, wyposażoną w otwory, by nie zalegała woda. Kolejnym krokiem będzie drenaż, czyli wysypanie na spód doniczki keramzytu lub innych kamyczków. Wrzosów nie wsadzamy głęboko w ziemię, gdyż wtedy często gniją, dlatego sprawdzą się doniczki płytkie i szerokie.

Zdjęcie Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle! #2

Podłoże

Na tym etapie popełniamy najczęstszy błąd, który odpowiada za usychanie naszych wrzosów. Kwiatom tym nie jest obojętne pH gleby, lubią ziemię kwaśną. W tej uniwersalnej będą szybko zamierać, najlepiej kupić torf lub ziemię przeznaczoną do roślin wrzosowatych, która ma pH w granicach 3,5-5. To ze względu na niespełnianie tych specyficznych upodobań wrzosów, czasami cieszymy się ich widokiem zbyt krótko.

Stanowisko

Nie bez znaczenia jest także, miejsce, w którym ustawimy kwiaty. Wrzosy lubią słońce, ale nie lubią wiatru. Zmarnieją w cieniu, nieosłonięte przed silnym wiatrem.

Zdjęcie Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle! #3

Podlewanie

Wrzosy nie przepadają za dużymi ilościami wody. Mają bardzo podatne na gnicie korzenie. Musimy uważać, by nie dopuścić do ich stania w wodzie, (dlatego konieczny jest drenaż donicy i otwory). Podlewając je regularnie, zwracajmy uwagę na to, by była ona tylko lekko wilgotna, a nie mokra!

Zdjęcie Kupiłaś wrzosy i nie wiesz dlaczego usychają? Jedno na pewno robisz źle! #4

Ciekawostka

Jeśli chcemy cieszyć się tymi samymi kwiatami przez kolejne lata, możemy pomóc im przezimować. W tym celu wkładamy na zimę nasze doniczki z roślinami do kartonu wypełnionego styropianem, pamiętając, by zabezpieczyć je także od góry. Na wiosnę wrzosy przycinamy i od sierpnia możemy znowu cieszyć się kwitnącymi pięknościami.

Patrycja

Polecane