Mydło chroni rośliny przed szkodnikami. Jak je wykorzystać?

Agnieszka

Ogród

11.08.2022 9:15

Mydło chroni rośliny przed szkodnikami. Jak je wykorzystać?

Zajmowanie się ogrodem, nawet niewielkim, wiąże się często z koniecznością uważnego dbania o rośliny. Każdy właściciel roślin chce, aby rosły one zdrowo i pięknie wyglądały. Przeszkodą są jednak szkodniki. Na szczęście istnieje prosty sposób na odstraszenie pasożytów. 

Co więcej, aby pozbyć się szkodników nie trzeba kupować chemicznych środków. Wystarczy sięgnąć po kostki mydła! Jak więc zadbać o zdrowie roślin za pomocą tego produktu codziennego użytku? Sprawdź.

Dbanie o rośliny

Niektórym wydaje się, że roślinę wystarczy zasadzić i podlać, aby cieszyć się jej obecnością. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Aby roślina rosła zdrowo i długo nam służyła, musimy poświęcić jej o wiele więcej uwagi i opieki. Jest ona bowiem nieustannie narażona na atak szkodników, grzybów i innych chorób.

Środki chemiczne mogą przyjść nam z pomocą, jednak nie jest to najzdrowsze rozwiązanie dla środowiska wokół danej rośliny, a w rezultacie dla niej samej. Warto więc postawić na naturalne, ale równie skuteczne metody. Jedną z nich jest zwykłe mydło.

Mydło odstrasza szkodniki

Zapach mydła jest nieznośny dla większości szkodników, które mają chrapkę na nasze rośliny. Jeśli więc gdzieś poczują ten zapach, nie zbliżą się w to miejsce. 

Wystarczy więc kilka kostek mydła i płócienne woreczki. Każde mydło pokrój na kilka mniejszych kawałków i umieść w woreczku. Następnie woreczki rozstaw pod roślinami, które chcesz chronić.

Gdy pora jest sucha, warto woreczki od czasu do czasu spryskać wodą - wydzielają wtedy intensywniejszy zapach. Jest to dobra wiadomość, ponieważ w trakcie deszczu działanie mydła na szkodniki będzie lepsze. 

Warto też pamiętać o tym, że zapach mydła z czasem się ulatnia. W tym celu pamiętaj, aby wymieniać mydło na nowe co kilka dni. Jeśli nie wiesz, kiedy dokładnie to zrobić, po prostu powąchaj mydło i sprawdź, czy wciąż pachnie intensywnie. Jeśli okaże się, że zapach jest już mało wyczuwalny - wymień mydło na nowe.