Pościel siedliskiem bakterii! Jak często ją prać? W jakiej temperaturze?

Martyna

Styl życia

10.08.2022 10:01

Pościel siedliskiem bakterii! Jak często ją prać? W jakiej temperaturze?

Temat prania pościeli jest niezwykle aktualny przy obecnie panujących wysokich temperaturach. Gromadzi się w niej bowiem pot, kurz i inne zanieczyszczenia. Dla większości osób zmiana pościeli nie jest ulubionym zajęciem. Warto jednak robić to systematycznie i w odpowiednich warunkach, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Sen ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Natomiast jakość snu zależy od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest jakość powietrza w sypialni, pozycja spania, rodzaj materaca. Bardzo ważna jest również sama pościel, która ma codzienny kontakt z naszym ciałem.

 

Zdjęcie Pościel siedliskiem bakterii. Jak często ją prać? W jakiej temperaturze? #1

Pościel siedliskiem bakterii. Co się w niej gromadzi?

Regularna zmiana pościeli jest niezwykle ważna, gdyż zgromadzi ona w sobie kurz i brud. Po kilku dniach dochodzi do rozwoju bakterii, roztoczy i grzybów.

Ponadto zwlekanie z praniem może doprowadzić do alergii, które objawiają się katarem, kaszlem, dusznościami, czy łzawieniem oczu. 

Bakterie i grzyby mogą wpływać także na problemy skórne, zaostrzać stany zapalne, trądzik i egzemę.

Brak higieny w tej kwestii może również skutkować problemami z drogami oddechowymi.

W pościeli gromadzą się również martwe komórki skóry, których dziennie zrzucamy od 30 000 do 40 000. Wiele z nich gromadzi się właśnie w naszym łóżku.

Ponadto znajduje się tam pot, wydzieliny ciała, włosy, resztki martwego naskórka, okruszki czy sierść zwierząt domowych.

 

Jak często prać pościel? W jakiej temperaturze?

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, mikrobiolodzy zalecają pranie pościeli raz na tydzień. Jest to okres, w którym roztocza, bakterie i grzyby nie zdążą się namnożyć.

Bawełniane poszewki i prześcieradła powinno się prać w odpowiedniej temperaturze, co najmniej 60 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze można prać też pościel lnianą czy wykonaną z kory.

Natomiast te wykonane z materiałów syntetycznych w 40 stopniach.

 

Kilka przydatnych wskazówek!

Jeśli stoimy przed wyborem pościeli, zdecydujmy się na materiały z bawełny, flaneli lub satyny, które odprowadzają wilgoć, zapewniają ciepło i są przyjemne w dotyku.

Warto codziennie rano zaścielić łóżko, a pościel przykryć narzutą, czy kocem. Dzięki temu ograniczymy gromadzenie się kurzu.

Warto także regularnie wietrzyć poduszkę i kołdrę na świeżym powietrzu.

Zaleca się wymianę kołder oraz poduszek po upływie około 2 lat. Do głównych oznak, które oznaczają zużycie kołdry lub poduszki należy zmiana koloru produktu z białego na żółtawy oraz utrata sprężystości wypełnienia. 

Zaleca się pranie kołder raz na pół roku. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników związanych z użytkowaniem.

Przy zmianie pościeli warto też pamiętać o odkurzeniu materaca, na którym śpimy.

Aby mieć pewność, że całkowicie pozbędziemy się roztoczy, warto pościel wyprasować. Temperatura żelazka powinna wynosić 100 st. C.

 

A Wy jak często pierzecie pościel?

W jakiej temperaturze?

Zdjęcie Pościel siedliskiem bakterii. Jak często ją prać? W jakiej temperaturze? #2