Uwaga: Od dziś dwie ważne zmiany dla przedsiębiorców. Co się zmieniło z dniem 1 sierpnia?

Ewelina
Podatki
01.08.2023 11:05
Uwaga: Od dziś dwie ważne zmiany dla przedsiębiorców. Co się zmieniło z dniem 1 sierpnia?

Dzień 31 lipca oznacza koniec okresu przejściowego po zniesieniu stanu epidemii w Polsce i związanych z nim przepisów pandemicznych. Z dniem 1 sierpnia, pracodawcy stają przed nowymi zadaniami, a także dochodzi do zmian w systemie opłacania składek na ZUS.

Zmiana 1: Nowe obowiązki dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców

31 lipca był ostatnim dniem okresu przejściowego po odwołaniu stanu epidemii w Polsce. Od 1 sierpnia przestały obowiązywać przepisy pandemiczne. To duża zmiana dla przedsiębiorców, mowa tu w szczególności o pracodawcach, którzy od nowego miesiąca mają nowe obowiązki.

Eksperci z Crido podkreślają, że pracodawcy zatrudniający obcokrajowców muszą teraz posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt ich pracownika. Pracodawcy mają 30 dni na to, aby przystosować się do zmian i sprawdzić, czy ich pracownicy dalej mogą świadczyć usługi w Polsce.

Jest wyjątek - obywatele Ukrainy

Warto jednak zauważyć, że zmiany te nie dotyczą pracowników, którzy są obywatelami Ukrainy i pracują w Polsce. Objęci są oni specjalną ustawą i większość z nich ma zapewniony legalny pobyt do 4 marca 2024 roku na terytorium Polski.

Zmiana 2: Niższe stawki ZUS dla przedsiębiorców - Mały ZUS Plus

Od 1 sierpnia br. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok – poinformował szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy ws. Małego ZUS Plus, którą podpisał Prezydent RP.

Program Mały ZUS Plus skierowany jest do małych i mikro przedsiębiorców, których składki są liczone proporcjonalnie do dochodu. Ulga ta została wprowadzona w 2020 roku i początkowo miała przysługiwać przedsiębiorcom przez okres 3 lat. Warto jednak wiedzieć, że ulga obejmuje jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Składkę zdrowotną, której już nie można odliczyć od dochodu, trzeba płacić w całości.

Kto może skorzystać z Małego ZUS-u Plus?

Aby otrzymać ulgę w ramach Małego ZUS-u Plus trzeba spełnić dwa kluczowe warunki:

  • Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć w poprzednim roku kalendarzowym 120 000 zł.
  • Działalność gospodarcza musiała być prowadzona w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni kalendarzowych.

Wady i zalety

Skorzystanie z Małego ZUS-u Plus jest dobrowolne. Z jednej strony korzystając z ulgi, każdego miesiąca w portfelu przedsiębiorcy zostaje nieco więcej pieniędzy. Z drugiej strony należy pamiętać, że opłacanie zaniżonej składki wiąże się z mniejszą ilością pieniędzy odłożoną na emeryturę. Każdy przedsiębiorca powinien więc dobrze przemyśleć, czy w jego przypadku warto skorzystać z ulgi na ubezpieczenie społeczne, które przewiduje program Mały ZUS Plus.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną