Dzień 31 lipca oznacza koniec okresu przejściowego po zniesieniu stanu epidemii w Polsce i związanych z nim przepisów pandemicznych. Z dniem 1 sierpnia, pracodawcy stają przed nowymi zadaniami, a także dochodzi do zmian w systemie opłacania składek na ZUS.
Zmiana 1: Nowe obowiązki dla pracodawców zatrudniających obcokrajowców
31 lipca był ostatnim dniem okresu przejściowego po odwołaniu stanu epidemii w Polsce. Od 1 sierpnia przestały obowiązywać przepisy pandemiczne. To duża zmiana dla przedsiębiorców, mowa tu w szczególności o pracodawcach, którzy od nowego miesiąca mają nowe obowiązki.
Eksperci z Crido podkreślają, że pracodawcy zatrudniający obcokrajowców muszą teraz posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt ich pracownika. Pracodawcy mają 30 dni na to, aby przystosować się do zmian i sprawdzić, czy ich pracownicy dalej mogą świadczyć usługi w Polsce.
Jest wyjątek - obywatele Ukrainy
Warto jednak zauważyć, że zmiany te nie dotyczą pracowników, którzy są obywatelami Ukrainy i pracują w Polsce. Objęci są oni specjalną ustawą i większość z nich ma zapewniony legalny pobyt do 4 marca 2024 roku na terytorium Polski.
Zmiana 2: Niższe stawki ZUS dla przedsiębiorców - Mały ZUS Plus
Od 1 sierpnia br. małe firmy będą mogły opłacać niższe składki przez kolejny rok – poinformował szef MRiT Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy ws. Małego ZUS Plus, którą podpisał Prezydent RP.
Program Mały ZUS Plus skierowany jest do małych i mikro przedsiębiorców, których składki są liczone proporcjonalnie do dochodu. Ulga ta została wprowadzona w 2020 roku i początkowo miała przysługiwać przedsiębiorcom przez okres 3 lat. Warto jednak wiedzieć, że ulga obejmuje jedynie składki na ubezpieczenie społeczne. Składkę zdrowotną, której już nie można odliczyć od dochodu, trzeba płacić w całości.
Kto może skorzystać z Małego ZUS-u Plus?
Aby otrzymać ulgę w ramach Małego ZUS-u Plus trzeba spełnić dwa kluczowe warunki:
- Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć w poprzednim roku kalendarzowym 120 000 zł.
- Działalność gospodarcza musiała być prowadzona w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni kalendarzowych.
Wady i zalety
Skorzystanie z Małego ZUS-u Plus jest dobrowolne. Z jednej strony korzystając z ulgi, każdego miesiąca w portfelu przedsiębiorcy zostaje nieco więcej pieniędzy. Z drugiej strony należy pamiętać, że opłacanie zaniżonej składki wiąże się z mniejszą ilością pieniędzy odłożoną na emeryturę. Każdy przedsiębiorca powinien więc dobrze przemyśleć, czy w jego przypadku warto skorzystać z ulgi na ubezpieczenie społeczne, które przewiduje program Mały ZUS Plus.