Komisja Europejska apeluje o przykręcenie kaloryferów do 19 stopni.

Martyna P.
Newsy
21.07.2022 11:10
Komisja Europejska apeluje o przykręcenie kaloryferów do 19 stopni.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą odczuć problemy z dostawami gazu z Rosji podczas najbliższej zimy. Unia Europejska chce wdrożyć plan redukcji popytu, który ma zachęcić obywateli do zmniejszenia temperatury ogrzewania w budynkach.

 

Zimą może zabraknąć gazu!

Unia Europejska obawia się całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu.

W przypadku spełnienia się tego czarnego scenariusza Unia Europejska nie zdoła napełnić swoich magazynów do 80%.

W praktyce będzie to oznaczało, że zimą zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu!

Z dokumentu opublikowanego przez "Financial Times” wynika, że od połowy czerwca przepływy przez Nord Stream 1, największy rurociąg z Rosji do Unii Europejskiej zostały zmniejszone o 60%.

Komisja uważa, że w nadchodzących miesiącach bardzo prawdopodobne jest ogłoszenie stanu kryzysu gazowego w którymś z państw członkowskich.

 

Zdjęcie Kryzys gazowy: Komisja Europejska apeluje o przykręcenie ogrzewania zimą! #1

Przykręcimy kurki do 19 stopni Celsjusza?

Komisja Europejska uważa, że sposobem na walkę z kryzysem energetycznym jest obniżenie popytu na gaz również przez indywidualnych konsumentów.

"Financial Times" donosi, że Komisja Europejska chce, aby kraje członkowskie zapewniły gospodarstwom domowym i firmom zachęty finansowe do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz w ramach działań mających na celu ograniczenie zużycia przed zimą.

W związku z obawami o zasoby gazu Komisja chce wdrożyć „Plan redukcji popytu”.

Jego celem będzie zmniejszeniu zużycia gazu zarówno przez konsumentów indywidualnych, przedsiębiorstwa, jak i przez przemysł.

W praktyce Komisja Europejska zaapeluje do obywateli o zmniejszenie zużycia gazu poprzez obniżenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza w budynkach publicznych.

Członkowie Komisji sugerują, aby państwa członkowskie Unii stworzyły kampanie dla obywateli. Mają one zachęcić ludzi do zmniejszenia temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza, a klimatyzacji do 25 stopni.

Ponadto Unia sugeruje, aby niektóre kraje wzięły pod uwagę rezygnację z produkcji prądu z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

"Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać" – można przeczytać w projekcie komunikatu autorstwa UE.

 

Zdjęcie Kryzys gazowy: Komisja Europejska apeluje o przykręcenie ogrzewania zimą! #2