Specjalny status obywateli Polski w Ukrainie!

Justyna
Newsy
11.07.2022 21:26
Specjalny status obywateli Polski w Ukrainie!

Do ukraińskiego parlamentu trafił projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie. To znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie.

Projekt ustawy w parlamencie

Jak oświadczyło biuro prezydenta Ukrainy, projekt ustawy „o ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy" to znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji zbrojnej oraz realizacja zasady wzajemności.

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano też pewne wypłaty socjalne.

Zaznaczono, że projekt przewiduje analogiczne prawa i gwarancje do tych przyjętych w marcu w Polsce w ramach ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Niedługo przed publikacją projektu o jego skierowaniu do ukraińskiego parlamentu poinformował prezydent Andrzej Duda.

Projekt zapowiadany już w maju

Ustawę prezydent Ukrainy zapowiedział w maju podczas wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie.

Zełenski, przemawiając w Radzie Najwyższej Ukrainy w obecności polskiego prezydenta, podziękował polskiemu Sejmowi za uchwaloną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Stwierdził:

Legalny pobyt, zatrudnienie, szkolenia, opieka medyczna i ubezpieczenie społeczne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy. Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich przywilejów w takich warunkach, w warunkach wojny.”

Przemyśl Miastem-Ratownikiem

W komunikacie poinformowano również, że prezydent Ukrainy nadał miastu Przemyśl honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Podkreślono, że tytuł przyznano za "bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności".

Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną