Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL

Martyna P.
Newsy
08.03.2022 12:12
Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL

Uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą liczyć na wielkie wsparcie od Polaków. Organizowane są prywatne zbiórki żywności, materiałów higienicznych, ubrań, leków. Ludzie dobrej woli udostępniają swoje mieszkania, organizują transporty dla obywateli Ukrainy uciekających od rosyjskiej agresji.

 

Pakiety pomocowe dla uchodźców z Ukrainy

Państwo Polskie także przygotowało szereg pakietów pomocowych. Urzędy Pracy mają pomóc w znalezieniu pracy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło z kolei dostęp dla Ukraińców do świadczeń tj. świadczenie wychowawcze, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry Start. Obywatele Ukrainy będą objęci również świadczeniem zdrowotnym.

Ponadto Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tarczy antyputinowskiej. Jej celem jest uregulowanie dramatycznej sytuacji setek tysięcy obywateli Ukrainy uciekających przed rosyjską agresją.

Okazuje się, że rząd pracuje nad ustawą, która ma wspierać finansowo osoby, które przyjmą ukraińskich uchodźców pod swój dach.

 

Zdjęcie Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Zostanie im nadany numer PESEL. #1

Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa minister Janusz Cieszyński poinformował o przygotowaniu systemu elektronicznego do rejestracji uchodźców i nadania im numeru PESEL.

System ten ma pomóc w dostępnie do korzystania z pakietów społecznych, a także zdrowotnych.

Aby uzyskać numer PESEL należy przejść podobną procedurę, jaka obowiązuje przy wystawianiu dowodów osobistych. Konieczne będzie pobranie odcisków palców, wykonanie fotografii biometrycznej.

System do tych procedur jest znany pracownikom gmin, dlatego proces ma przebiegać sprawnie i szybko.

Następstwem nadania numeru PESEL będzie możliwość założenia profilu zaufanego. Ten z kolei pozwoli na posiadanie elektronicznego dokumentu tożsamości.

Cały proces będzie nadzorowany przez Straż Graniczną, która na udzielać informacji o faktycznym przekroczeniu granicy przez danego obywatela Ukrainy.

Ponadto urzędnicy prowadzą rozmowy na temat udostępnienia systemu Dija przez ukraińskie służby. Jest to aplikacja na wzór polskiej aplikacji mObywatel.

 

Zasiłki i pomoc dla dzieci

Podczas wywiadu wiceminister rodziny i pomocy społecznej poinformował również o zwiększeniu limitów uczniów z 15 do 20 w oddziałach przygotowawczych, a także o 1-2 dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3 szkół podstawowych.

Ponadto przeznaczone zostaną dodatkowe pieniądze na dowóz dzieci.

Stanisław Szwed poinformował także, że uchodźcom, którzy zadeklarują chęć pozostania w Polsce zostanie przyznana jednorazowa pomoc w wysokości 500 zł dla gospodarstwa 1-osobowego i 300 zł na każdą osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Zasiłek ma być wydawany bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej oraz bez wywiadu środowiskowego.

 

Zdjęcie Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy. Zostanie im nadany numer PESEL. #2