Szereg odwołanych egzaminów na prawo jazdy!

Justyna
Newsy
04.07.2022 21:21
Szereg odwołanych egzaminów na prawo jazdy!

W poniedziałek rozpoczęła się ogólnopolska akcja protestacyjna egzaminatorów WORD. W niektórych ośrodkach już odwołano egzaminy.

Protest egzaminatorów

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego z całej Polski poinformowali, że od poniedziałku rozpoczynają akcję protestacyjną. Oznacza to ograniczenie liczby egzaminów na prawo jazdy wszystkich kategorii. W niektórych ośrodkach egzaminy nie będą przeprowadzane wcale. 

Egzaminatorzy domagają się od Ministerstwa Infrastruktury szeregu zmian dotyczących swojej pracy i zasad przeprowadzania egzaminów. We wtorek do protestu mają dołączyć kolejne ośrodki egzaminacyjne. Akcja ma potrwać cały tydzień.

2915 zł na rękę dla początkującego egzaminatora

Wiesław Kubowicz, egzaminator z Rzeszowa, w rozmowie z reporterem RMF FM zwrócił uwagę, że tabela wynagrodzeń egzaminatorów nie była zmieniana od 14 lat. Egzaminator czwartej kategorii, rozpoczynający pracę, na rękę w Krośnie zarabia 2915 złotych - wyliczył. Jak podkreślił to nie są zarobki, które miałyby kusić młodych ludzi do tego, żeby podejmować się tej pracy.

Stwierdził również, że znacznie więcej niż egzaminatorzy zarabiają instruktorzy nauki jazdy. Średnia wieku egzaminatora to obecnie 55 lat.

Apel o zmianę systemu

Z powodu strajku w poniedziałek odwołane zostały egzaminy m.in. w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Jak ustaliło Radio Gdańsk w Gdyni nie przyszedł ani jeden spośród czterech egzaminatorów na porannej zmianie. Natomiast w Gdańsku do pracy stawiło się dwóch z ośmiu pracowników. Pozostali przesłali zwolnienia lekarskie. Protest odbywa się też w Krośnie. Jak podał portal Krosno112.pl w tamtejszym ośrodku z 21 egzaminatorów w pracy pojawiły się tylko trzy osoby. Strajk zapowiedziano również w Rzeszowie.

Lista postulatów

Oto treść postulatów egzaminatorów, które przesłano portalowi RadioZET.pl

  • uzyskanie przez egzaminatorów pełnej niezależności i obiektywności decyzyjnej w zakresie wyniku egzaminu;
  • konieczność zmiany systemu egzaminowania w zakresie podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • zmiana systemu i poziomu wynagradzania osób realizujących zadania w zakresie zawodu egzaminatora;
  • konieczność zmiany systemu koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną