Ile paliwa zużywa klimatyzacja w samochodzie?

Ewelina

Dom

30.06.2022 12:45

Ile paliwa zużywa klimatyzacja w samochodzie?

Nie da się ukryć, że obecnie klimatyzacja jest praktycznie w każdym samochodzie. Choć budzi często wątpliwości osób oszczędnych, to nie da się ukryć, że w okresie letnim jest zbawienna. Nie jest również tajemnicą, że klimatyzacja wpływa na większe spalanie auta. Ile paliwa zużywa?

Klimatyzacja w samochodach

Jeszcze w latach 90.XX wieku klimatyzacja była istnym luksusem. Nie każdy mógł sobie pozwolić na zakup samochodu z klimą, gdyż posiadały ją wyłącznie droższe modele. Obecnie nawet w używanych i wieloletnich samochodach w standardowym wyposażeniu znajduje się klimatyzacja.

Jaki wpływ ma na spalanie? To pytanie zapewne zadaje sobie niejeden kierowca. Jak się okazuje, na większe zużycie benzyny przy włączonej klimatyzacji mają wpływ nie tylko warunki zewnętrzne, ale również model auta.

Jak klimatyzacja wpływa na zużycie paliwa?

Na wstępie warto podkreślić, że klimatyzacja pobierana jest przez sprężarkę w wyniku czego szacunkowo spalanie wzrasta od 0,5 do 1 litra na 100 km. Jeżeli weźmiemy pod uwagę samochód benzynowy, który w mieście spala 10 litrów benzyny, włączona klimatyzacja dołoży nam do tego dodatkowy litr. Tym samym, kiedy ceny paliwa osiągnęły pułap 8 złotych po pokonaniu 100 km zapłacimy dodatkowo właśnie taką kwotę.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku diesla, gdyż wartość będzie niższa. Zakładając, że samochód pali 7 litrów, włączona klima podwyższy spalanie o 0,7 litra. Tym samym zapłacimy dodatkowo nieco ponad 5 zł.

Jednak warto wziąć pod uwagę również czynniki, które dodatkowo wpływają na spalanie samochodu. Dodatkowe koszty generują temperatura powietrza, stan techniczny samochodu oraz jego użytkowanie. Jeżeli temperatura wewnątrz auta nagle spadnie o kilkanaście stopni, to tym samym silnik zostanie znacznie obciążony, co prowadzi do wyższego spalania. Aby zmniejszyć ten efekt należy najpierw przewietrzyć pojazd. Nie powinno się od razu wpuszczać zimnego powietrza do kabiny samochodu.

Zdjęcie Ile paliwa zużywa klimatyzacja w samochodzie? #1

Jednak już w nowszych modelach nie musimy się o to martwić. Samochody z ostatnich kilku lat są bardziej ekonomiczne i często są wyposażone w czujniki, które dostosowują klimatyzację do temperatury. Tym samym, jeżeli nasze auto posiada klimatyzację automatyczną wyliczono iż spalanie wynosi 0,25 litra. W przypadku klimy manualnej bądź półautomatycznej wartości te rosną.

Lepsza klimatyzacja czy otwarte okna?

Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić na klimatyzacji podczas jazdy, będziemy zmuszeni do otworzenia okien. Tym samym pogarszają się właściwości aerodynamiczne, co i tak spowoduje dodatkową utratę paliwa. Jazda z otwartymi oknami bez włączonej klimatyzacji ma sens wyłącznie w wypadku kiedy poruszamy się z prędkością nie większą niż 70 km/h.

„Jazda np. 85 km/h z otwartymi szybami sprawia, że spalanie może wzrosnąć nawet o 20 proc. To dwa razy więcej niż pochłonie klimatyzator. I wyniki takie potwierdza badanie przeprowadzone przez międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacyjnych, SAE International, które skupia 128.000 inżynierów z branż motoryzacyjnej, pojazdów użytkowych i lotniczej” - powiedziała Dyrektor Generalna AURES Holdings.

Warto również co roku dbać o układ klimatyzacji w naszym samochodzie. Zaniedbanie może spowodować, iż spalanie naszego samochodu radykalnie wzrośnie.