Gra komputerowa jako lektura szkolna! Czego będzie dotyczyć?

Katarzyna

Newsy

18.06.2020 21:54

Gra komputerowa jako lektura szkolna! Czego będzie dotyczyć?

Lektury to książki, po które uczniowie raczej nie sięgają z radością. Pomimo spotów reklamowych i wysiłków nauczycieli uczniowie nie lubują się w czytaniu książek. Wczoraj odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z pewnym producentem gier komputerowych. Jak udało się ustalić, spotkanie to dotyczyło ewentualnego wprowadzenia gier wideo do listy lektur szkolnych.


Projekt unikatowy

Przedstawiciel kancelarii premiera oświadczył, że na taki krok nie zdecydowało się jeszcze żadne państwo. Co prawda technologia już gości w szkołach, jednak żadna lista lektur jak dotąd nie została poszerzona o grę komputerową. Gry uczyły dzieci raczej po szkole przede wszystkim natychmiastowej reakcji, koordynacji i szybkiego podejmowania decyzji.

Na razie tylko jedna gra - "This War of Mine"

Jak się okazuje, rząd zainteresował się grą „This War of Mine”, która ukazuje wojnę oczami cywilów, którzy zostali oblężeni w mieście. Gra ta został wytworzona przez 11 bit studios i cieszy się uznaniem graczy oraz krytyków. Według rządzących gra ma być podstawą do omawiania i poruszania kontekstu wojny na lekcjach historii i kultury. Ma ona również pokazać uczniom, jak wyglądało życie w tym trudnym czasie.

Gra zostanie wprowadzona do szkół średnich w latach 2020-2021, jako programu próbny, ale tylko dla uczniów pełnoletnich. Jeśli okaże się, że taki program spełnia swoje zadania, to gama lektur może zostać powiększona o kolejne gry, które według rządzących będą miały pozytywny wpływ na edukacje uczniów. Premier zapewnia, że dostęp do „This War of Mine” będzie bezpłatny oraz nielimitowany, a infrastruktura potrzebna do realizacji tego projektu również zostanie zapewniona. Jednak, jak na razie nie ma ściślejszych informacji na ten temat.

Szybki rozwój sektora gier

Przemysł gier dzięki rozwojowi techniki i technologii rozwija się coraz prężniej. Spółki, które działają w tej branży, zostały wycenione w 2019 roku na około 30 mld zł. Firmą, która najbardziej wybiła się w tym sektorze, jest CD Projekt, która stworzyła grę Wiedźmin 3, znaną dla wielu graczy. W związku z rozwojem sektora gier rząd zainteresował się i tą dziedziną. Mateusz Morawiecki postanowił włączyć jak na razie jedną grę do listy lektur nieobowiązkowych.