300 zł dla uchodźcy oraz 1200 zł miesięcznie dla pomagających. Co postanowił rząd?

Patrycja
Newsy
07.03.2022 23:36
300 zł dla uchodźcy oraz 1200 zł miesięcznie dla pomagających. Co postanowił rząd?

Rząd obiecuje realne wsparcie za pomoc Ukrainie. Premier zapowiada 1200 zł miesięcznie za każdego uchodźcę przyjętego pod dach. To nie wszystko na co będą mogli liczyć obywatele Ukrainy.

Wsparcie finansowe dla polskich rodzin, które przyjmują uchodźców

W poniedziałek, 7 marca Rząd przyjął projekt tzw. specustawy, w związku ze zbrojną inwazją Rosji na Ukrainę. Specustawa ma zapewniać wsparcie finansowe dla Polaków, przyjmujących rodziny z Ukrainy. To 40 zł na dzień, czyli 1200 złotych miesięcznie, przez okres dwóch miesięcy dla osób przyjmujących pod swój dach uchodźców. Pieniądze te będą trafiać do osób, które pomagają Ukraińcom, za pośrednictwem samorządów.

Zdjęcie 1200 zł miesięcznie dla pomagających uchodźcom #1

1200 zł miesięcznie dla osób pomagających uchodźcom

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał: „Ta ustawa umożliwia przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli rodziny Ukraińskie - to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów. To wsparcie będzie trwało przez okres dwóch miesięcy”.

Polska pomoc dla obywateli Ukrainy

Oprócz tego specjalna ustawa precyzuje inne kwestie. Jednorazowa wypłata 300 zł ma być pierwszym realnym wsparciem dla uchodźców.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg powiedziała: „Wiele osób, które przekraczają naszą granicę z Ukrainą, potrzebuje pierwszego wsparcia. Będzie nim możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł”.

Jakie jeszcze wsparcie otrzymają Ukraińcy?

Ustawa określa, że obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez okres 18 miesięcy. Będą mogli skorzystać ze wsparcia w przebranżowieniu się i wziąć udział w programie "Razem Możemy Więcej".  To pomoże im włączyć się na polski rynku pracy.

Poza tym ustawa precyzuje warunki dostępu do rynku pracy, opieki zdrowotnej, oświaty, pomocy socjalnej oraz wsparcia na utrzymanie dla uchodźców.

To „coś w rodzaju namiastki normalnego życia"

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej wyjaśnił, że ta ustawa ma za zadanie przede wszystkim zaproponować "coś w rodzaju namiastki normalnego życia" dla uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Polski.

Jednocześnie Premier zdementował pogłoski o pierwszeństwie w dostępie do usług publicznych dla osób z Ukrainy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną