Fakty i mity na temat hemoroidów! Co warto wiedzieć?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
30.05.2022 9:30
Fakty i mity na temat hemoroidów! Co warto wiedzieć?

Hemoroidy to dokuczliwy, ale i wstydliwy problem. Z uwagi na to pacjenci często leczą się na własną rękę, rzadko zadają dodatkowe pytania w gabinecie lekarskim lub w aptece. To waśnie dlatego, ale i z uwagi na powszechność schorzenia wokół niego narosło wiele mitów. Sprawdźmy, które wyobrażenia na temat choroby hemoroidalnej nie są prawdziwe.

 

Zdjęcie Poznaj wszystkie fakty i mity na temat hemoroidów #1

Potocznie chorobę hemoroidalną czy też żylaki odbytu nazywamy hemoroidami, co do końca prawdą nie jest. Hemoroidy, nazywane inaczej guzkami krwawniczymi, ma każdy z nas,  są to poduszeczkowate naczynia żylne umiejscowione w odbytnicy i odbycie. Natomiast choroba hemoroidalna czy też żylaki odbytu to patologicznie powiększone hemoroidy. Mogą one dawać objawy w postaci swędzenia, bólu, swędzenia, krwawienia czy też dyskomforty związanego z uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Prawidłowe guzki krwawnicze podczas wypróżniania są dociskane do ściany jelita i krew z nich odpływa do naczyń krwionośnych. Natomiast powiększone hemoroidy są wypychane przez masy kałowe na zewnątrz i często podczas wypróżniania ulegają uszkodzeniom, co jest przyczyną krwawienia.

Choroba hemoroidalna to dość powszechny problem, chociaż dla wielu osób wciąż bywa nadal tematem tabu. Mimo, iż dotyka około 50% dorosłych ludzi, to nadal krąży wokół niej sporo mitów. Rozwiejmy wiec wątpliwości i sprawdźmy, które często powtarzane wzmianki są prawdziwe, a które nie.

 

Hemoroidy zawsze bolą - MIT

Chorobie hemoroidalnej nie zawsze towarzyszy ból. Dolegliwości częściej pojawiają się w przypadku hemoroidów zewnętrznych, czyli rozszerzonych żył znajdujących się tuż pod skorą odbytu. Patologicznie powiększone hemoroidy wewnętrzne rzadko natomiast dają dolegliwości bólowe.

Choroba hemoroidalna zawsze kończy się chirurgicznym usunięciem guzków – MIT

Chirurgiczne usunięcie hemoroidów jest nieuniknione tylko w przypadku hemoroidów czwartego stopnia. To zaawansowane stadium choroby, w której wypchnięte z odbytu hemoroidy nie wracają na swoje miejsce i zawsze są widoczne. Sam fakt, że mamy powiększone guzki krwawnicze nie wskazuje jednak na to, że dojdziemy do najbardziej zaawansowanej fazy tej choroby. Odpowiednia profilaktyka, dieta, zdrowy tryb życia oraz odpowiednio  wcześnie wdrożone leczenie są  w stanie zahamować rozwój choroby.

Zdjęcie Poznaj wszystkie fakty i mity na temat hemoroidów #2

Powiększone hemoroidy mogą powodować raka odbytu - MIT

Choroba hemoroidalna nie przechodzi w stan nowotworowy. Objawy raka odbytu i żylaków odbytu są bardzo podobne, stąd być może pojawił się wszechobecnie panujący mit. Krwawienie z odbytu zawsze powinno się skonsultować z lekarzem, jednak nie zawsze zwiastuje to nowotwór.

Hemoroidy nabywamy z wiekiem – MIT

Hemoroidy powiększają się najczęściej u osób dorosłych jednak nie jest tak, że wraz z wiekiem pojawią się u każdego z nas. Według statystyk najbardziej narażone są osoby po 50 roku życia, z uwagi na zanik elastycznej tkanki łącznej w warstwie podśluzowej odbytnicy. Zdrowy styl życia i odpowiedni zbilansowana dieta skutecznie przeciwdziałają występowaniu choroby hemoroidalnej.

Chorobę hemoroidalna można leczyć domowymi sposobami – MIT

Nasiadówki, zimne okłady to sposoby na chwilowe złagodzenie objawów choroby hemoroidalnej. Nie zastąpią one jednak leczenia, które zostanie nam zlecone w gabinecie lekarskim. Odpowiednia dobrane leki są w stanie zahamować rozwój choroby i doprowadzić do ustania objawów a nie tylko ich złagodzenia. Czasami bywa też tak, że nawet leczenie nie pomaga i potrzebna jest operacja hemoroidów.

Leczenie powiększonych hemoroidów nie zawsze jest konieczne – MIT

Choroba hemoroidalna zawsze wymaga wdrożenia leczenia. W dużej mierze  będzie ono zależało  od aktualnego stadium choroby, ale nawet małe hemoroidy, które nie wystają poza odbyt lub są tylko sporadycznie z niego wypychane wymagają leczenia. W leczeniu hemoroidów stosuje się maści, kremy i czopki o działaniu miejscowym przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwświądowym. Jako uzupełnienie leczenia często stosuje się tabletki zawierające diosminę, hesperydynę czy wyciąg z ruszczyka, które działają na przyczynę choroby, wspierając prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz prawidłowe krążenie żylne.

Zdjęcie Poznaj wszystkie fakty i mity na temat hemoroidów #3

Hemoroidy można wyczuć pod palcem – MIT

Nie zawsze powiększone guzki krwawnicze możemy wyczuć palcami. Zdrowe guzki są w ogóle niewyczuwalne, a i wraz z rozwojem stanu zapalnego i pojawieniem się bólu powiększają się nieznacznie. Dopiero bardzo zaawansowana faza, kiedy guzki wysuwają się na zewnątrz, może zostać rozpoznana przez dotyk. Jednak nie powinniśmy nigdy doprowadzać do takiego stanu jeśli już wcześniej zaobserwowaliśmy objawy choroby.

Sposób wypróżniania ma znaczenie– PRAWDA

Zarówno częste wizyty w toalecie, jak i długie przesiadywanie na sedesie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko rozwoju choroby hemoroidalnej. Spędzanie dłużej ilości czasu w toalecie powoduj ucisk na okolice odbytu i nacisk na żyły, w których gromadzi się krew. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ryzyko, że hemoroidy się powiększą, są częste zaparcia. Powodują one zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej i jeszcze większy ucisk na odbyt. Warto zatem dbać o regularne wypróżnienia odpowiednio zbilansowaną dietą, a jeśli to nie wystarcza stosować probiotyki regulujące rytm wypróżnień.

Zdjęcie Poznaj wszystkie fakty i mity na temat hemoroidów #4

Osoby mające problem z powiększonymi hemoroidami powinny korzystać z toalety w pozycji kucającej lub zginając biodra w trakcie siedzenia. W tej pozycji wewnątrzbrzuszne ciśnienie nie wzrasta tak gwałtownie, pozwala to także rozluźnić mięsnie. W przyjęciu odpowiedniej pozycji pomoże nam podłożenie pod nogi małego stołka.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną