Czym jest "oko byka"? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Patrycja

Kobiece dolegliwości

30.05.2022 23:52

Czym jest "oko byka"? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

Nie u każdego, kogo ukąsił kleszcz, pojawiają się takie same objawy. W miejscu wkłucia może pojawić się tzw. „oko byka”. Jeśli zaobserwujesz ten ślad u siebie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

 

Wraz z początkiem wiosny do życia budzą się kleszcze. W okresie maj-czerwiec pajęczaki są najbardziej aktywne, dlatego trzeba mieć się na baczności. Dlaczego? Kleszcze są nosicielami niebezpiecznej dla zdrowia bakterii krętka borrelii. Oko byka może być pierwszym objawem wskazującym na to, że kleszcz, który nas ugryzł, zaraził nas boreliozą. Pojawia się ono u 65% osób zakażonych bakterią borrelia burgdorferi.

Czym jest "oko byka"?

„Oko byka” to zmiana, która pojawia się wokół rany po ukąszeniu. Ślad ten nazywany jest inaczej „tarczą strzelniczą”, a wszystko dlatego, że ma charakterystyczny kolisty kształt. Czerwona, zaogniona zmiana wokół miejsca ugryzienia stopniowo się rozprzestrzenia.

Jak rozpoznać "oko byka"?

"Oko byka" to bardzo charakterystyczna zmiana. Rozwija się najczęściej między 3 a 30 dniem od ukąszenia kleszcza. To co najmniej 5 centymetrowe czerwone okręgi. Z czasem średnica rumienia może zwiększyć się nawet do 30 cm. Centralna część jest zazwyczaj delikatnie jaśniejsza niż czerwone, zewnętrzne obręcze. Zmiana przypomina tarczę strzelniczą. Wewnątrz znajduje się różowa lub bladoczerwona plamka po wkłuciu kleszcza. Wokół niej roztacza się pierwsza obręcz, to blada niezmieniona skóra. Kolejna jest już czerwona, ciemniejsza niż środek. "Oko byka" nie zawsze ma idealnie regularny kształt, czasami rumień jest rozlany.

Zdjęcie Czym jest "oko byka"? Nie zwlekaj z wizytą u lekarza! #1

O czym świadczy pojawienie się "oka byka"?

Jeśli po ugryzieniu kleszcza pojawia się tzw. "oko byka" to znak, że wystąpił u nas rumień wędrujący. Wskazuje on na reakcję alergiczną na białka w ślinie kleszcza i na drobnoustrój, który rozgościł się w naszym organizmie. Wędruje on, rozprzestrzeniając reakcję zapalną w postaci kolejnych okręgów.

Eksperci zgodnie twierdzą, że rumień wędrujący, jest najczęściej dowodem na rozwój wczesnej boreliozy zlokalizowanej. Oznacza to, że doszło już do zakażenia, kleszcz wpuścił do naszego organizmu bakterie. Wczesna reakcja może jednak powstrzymać rozwój choroby.

Oku byka towarzyszą inne objawy

Często wraz z rumieniem pojawiają się inne dodatkowe objawy, wskazujące na możliwe zakażenie boreliozą:

 • Gorączka
 • Poty
 • Dreszcze
 • Drętwienie kończyn
 • Zaburzenia widzenia
 • Ból gardła
 • Bóle głowy
 • Bole mięśni i stawów
 • Zaburzenia pamięci
 • Osłabienie organizmu
 • wypadanie włosów

 Nie bagatelizuj rumienia

Kiedy zauważymy zmianę przypominającą „oko byka” na skórze, powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza. Jeśli nasze podejrzenia się sprawdzą konieczne będzie podanie antybiotyku. Źle leczona lub nieleczona borelioza może wyrządzić w naszym organizmie wiele szkód.