Nie żyje Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat

Agnieszka
Newsy
09.07.2024 11:18
Nie żyje Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat źródło okładki: Autorstwa Grzegorz Gołębiowski - Ten plik jest pochodną pracą: Jerzy Stuhr 27 stycznia 2018.jpg:, CC

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor miał 77 lat. O śmierci Jerzego Stuhra poinformował jego syn, Maciej Stuhr, w rozmowie z Onetem. Aktor od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, m.in. przeżył zawał serca i chorował na nowotwór krtani.

Początki Kariery: Edukacja i Pierwsze Kroki na Scenie

Jerzy Stuhr był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, a także reżyserem i scenarzystą. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz aktorstwa w krakowskiej PWST (gdzie później pełnił funkcję rektora), rozpoczął pracę w Narodowym Starym Teatrze. Tam współpracował z wybitnymi reżyserami, takimi jak Andrzej Wajda, Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki i Wanda Laskowska. Jego monodram "Kontrabasista" był grany z wielkim powodzeniem przez wiele lat.

Rozpoznawalność w Telewizji: "Spotkanie z Balladą"

Jerzy Stuhr stał się szeroko rozpoznawalny w połowie lat 70., kiedy wraz z Bogusławem Sobczukiem współprowadził programy telewizyjne z cyklu "Spotkanie z Balladą".

Filmowe Przełomy: Od "Wodzireja" po "Amatora"

W 1977 roku stworzył jedną ze swoich najsłynniejszych kreacji filmowych, wcielając się w postać Lutka Danielaka w "Wodzireju" Feliksa Falka. Rok później zagrał bezwzględnego adwokata w dramacie "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Kolejną legendarną rolę otrzymał w 1979 roku jako Filip Mosz w "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego. Z Kieślowskim współpracował również przy filmach "Spokój" (1976), "Dekalog: Dziesięć" (1988) i "Biały" (1993).

Złota Era Kina Moralnego Niepokoju

Stuhr był również znany z ról w filmach takich jak "Szansa" Feliksa Falka, "Pociąg do Hollywood" Radosława Piwowarskiego, "Obywatel Piszczyk" Andrzeja Kotkowskiego oraz "Persona non grata" Krzysztofa Zanussiego. Jego talent komediowy błyszczał w produkcjach Juliusza Machulskiego, takich jak "Kingsajz", "Kiler" i "Seksmisja".

Król Dubbingu: Głos, który Pamiętamy

Oprócz kariery filmowej, Jerzy Stuhr był aktywny jako aktor dubbingowy, użyczając głosu m.in. Listonoszowi Josephowi Roulinowi w "Twoim Vincencie" oraz Rafikiego w nowej wersji "Króla Lwa". Najbardziej rozpoznawalną rolą dubbingową pozostaje jednak Osioł ze "Shreka".

Reżyser z Pasją: Od "Spisu Cudzołożnic" po "Obywatela"

Jerzy Stuhr zajmował się również reżyserią filmową i teatralną. Jego debiut reżyserski "Spis cudzołożnic" (1994) powstał na podstawie powieści Jerzego Pilcha. W jego dorobku reżyserskim znajdują się także filmy "Historie miłosne" (1997), "Tydzień z życia mężczyzny" (1999), "Pogoda na jutro" (2003), "Korowód" (2007) oraz "Duże zwierzę" (2000), które zdobyło Nagrodę Specjalną Jury w Karlowych Warach. Jego ostatnim filmem reżyserskim był "Obywatel" z 2014 roku.

Ostatnie Lata na Scenie

Jerzego Stuhra można było ostatnio zobaczyć w spektaklach "Wałęsa w Kolonos" Bartosza Szydłowskiego w krakowskiej Łaźni Nowej oraz "32 omdlenia" Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Polonia. W 2019 roku wyreżyserował "Cyrulika sewilskiego" w Operze Krakowskiej, a rok wcześniej "Bal manekinów" w Och-Teatrze. Jego ostatnie filmy to "I odpuść nam nasze długi" (2018) Antonio Morabito i krótkometrażowy "Smok" Tomasza Bagińskiego.

Życie Prywatne

Jerzy Stuhr poślubił Barbarę Kóską w 1971 roku. Razem wychowali dwoje dzieci – aktora Macieja Stuhra oraz malarkę Mariannę Stuhr. W życiu prywatnym Jerzy Stuhr był znany ze swojej miłości do muzyki i literatury. Był zapalonym melomanem, a szczególnie cenił muzykę klasyczną. Często uczestniczył w koncertach i festiwalach muzycznych. Lubił również spędzać czas na czytaniu książek, a jego ulubionymi autorami byli między innymi Stanisław Lem i Czesław Miłosz. Stuhr pasjonował się również sztuką kulinarną i często eksperymentował w kuchni, przygotowując wykwintne potrawy dla swojej rodziny i przyjaciół.

Kluczowe Punkty
  • Jerzy Stuhr zmarł w wieku 77 lat.
  • Był wybitnym polskim aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem i scenarzystą.
  • Znany z ról w filmach jak "Wodzirej", "Amator" i "Seksmisja".
  • Szeroko rozpoznawalny dzięki "Spotkaniu z Balladą".
  • Udzielał głosu w dubbingu, m.in. jako Osioł w "Shreku".
  • Reżyser filmów jak "Spis cudzołożnic" i "Obywatel".
  • Życie prywatne: mąż Barbary Kóskiej, ojciec Macieja i Marianny, meloman i miłośnik literatury.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną