Co zrobić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości? Jest pewien sposób!

Martyna

Podatki

11.05.2022 9:55

Co zrobić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości? Jest pewien sposób!

Kilka polskich miast zdecydowało się na wprowadzenie ciekawego rozwiązania dotyczącego podatku od nieruchomości. Jego celem jest walka ze zmianami klimatu. Ponadto pomysł powstał w trosce o zdrowie mieszkańców oraz z chęci poprawy estetyki miast.

Zielone elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Ponadto mają wyciszać hałas i pochłaniać nadmiar wilgoci. Zazielenione budynku nagrzewają się wolniej.

 

Zazielenisz budynek- nie zapłacisz podatku.

Okazuje się, że właściciele, którzy zdecydują się na zazielenienie budynków, będą zwolnieni z płacenia podatku od nieruchomości.

Pomysł zazieleniania budynków przybył do Polski z Niemiec i krajów skandynawskich. Obowiązek zazieleniania dachów jest we Francji i Szwajcarii. Dotyczy on budynków z płaskimi dachami.

Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie był Wrocław (2015 r.). Częściowe lub całkowite zwolnienie z podatku można uzyskać w zależności od tego, jak duża część dachu, czy ściany zostanie zazieleniona.

Kolejnym miastem, które wprowadziło takie rozwiązanie były Katowice. W lipcu 2021 przedstawiono projekt uchwały, która została jednogłośnie przyjęta przez Radę Miasta.

Miastem, które wprowadziło takie rozwiązanie, był także Kalisz. Miasto zastrzegło sobie jednak kilka wyjątków. Ulga z płacenia podatku nie dotyczy budynków, które funkcjonują jako działalności gospodarcze. Ulgi nie otrzymają również osoby posiadające zaległości podatkowe.

Do akcji przyłączyła się również Częstochowa (2022 r.). Zwolnienie z podatku przysługuje właścicielom budynków jednorodzinnych, w których ogród wertykalny lub zielony dach pokrywa minimum 75% budynku. Zwolnienie przysługuje na max. 5 lat.

 

Zdjęcie Co zrobić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości? Jest pewien sposób! #1

Co rozumieć przez „zazielenienie” budynku?

Zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości mogą uzyskać właściciele budynków, którzy zastosują następujące rozwiązania:

  • Wykonają ogród na dachu budynku;
  • Stworzą ogród wertykalny na co najmniej połowie budynku;
  • Zazielenią całą fasadę roślinami ukorzenionymi w ziemi (może być to pnący bluszcz).

 

Na jaki czas udzielane jest zwolnienie z płacenia?

Właściciele, którzy zdecydują się na zazielenienie budynku, mogą otrzymać zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości na rok. Ponadto, jeśli zieleń się przyjmie, to zwolnienie przysługuje na kolejne lata.

 

Wady takiego rozwiązania

Wiele czynników przemawia za atrakcyjnością takiego rozwiązania. Należy jednak zaznaczyć, że gęste pnącza mogą zapychać rynny, powodować pęknięcia w tynku. Regularne przycinanie zieleni pozwoli na uniknięcie szkodzeń.

W przypadku wilgotnych ścian budynków (błędy w hydroizolacji) zazielenienie pogłębi problem. 

Warto dodać, że zieleń jest siedliskiem dla owadów i pająków.

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

A może już zazieleniliście swój budynek?

Zdjęcie Co zrobić, żeby nie płacić podatku od nieruchomości? Jest pewien sposób! #2