Jak poprawnie przewozić zwierzę w samochodzie, aby nie dostać mandatu?

Katarzyna
Prawo
24.04.2022 21:32
Jak poprawnie przewozić zwierzę w samochodzie, aby nie dostać mandatu?

Osoby posiadające zwierzaki na pewno często jeżdżą z nimi w samochodzie. Jak je przewozić, aby nie otrzymać mandatu? Odpowiadamy!

Przejażdżki samochodem 

Właściciele psów chętnie zabierają swoje czworonogi na przejażdżki samochodem. Niektóre z nich wprost to uwielbiają i często można zobaczyć psa na siedzeniu pasażera, który radośnie wystawia głowę za okno. Za niepoprawne przewożenie zwierzaka w samochodzie można otrzymać karę grzywny, a nawet pójść do więzienia.

Przepisy prawa 

Według prawa zwierzę nie jest osobą fizyczną, więc nie stosuje się do niego ogólnych regulacji. Czworonogi nie są też rzeczą, choć w świetle ustawy o ochronie praw zwierząt, tak powinno się je traktować. Nie ma jednak w prawie drogowym precyzyjnego zapisu, w jaki sposób powinno przewozić się zwierzęta. W związku z tym do zwierząt należy stosować reguły przewożenia ładunków jak ich bezpieczeństwa.

Zagrożenie bezpieczeństwa 

Według przepisów ruchu drogowego, a dokładniej art. 60 ust.1 nie należy używać pojazdu w sposób, który zagrażały bezpieczeństwu osób się w nim znajdujących oraz tych poza nim. Artykuł 61 ust. 2 i 3 ustawy o prawie drogowym mówi natomiast, że kierowca nie powinien przewozić ładunku, jak również i zwierzęcia, który przeszkadzałby mu w kierowaniu pojazdem lub ograniczałby mu widoczność drogi. Zwierzak oraz ładunek nie powinien zmieniać swojego położenia w trakcie jazdy, a więc jeśli do tego dojdzie, to będzie to traktowane jako złamanie przepisów prawa. Spowoduje to, że zostanie złamane prawo, za które grozi kara grzywny do nawet 3000 zł lub kara nagany.

Zdjęcie Jak poprawnie przewozić zwierzę w samochodzie, aby nie dostać mandatu? #1

Dodatkowa ochrona

Okazuje się, że bezpieczeństwo ruchu drogowego generuje problemy w kwestii prawa wykroczeń. Według ustawy o ochronie praw zwierząt czworonóg wcale nie jest ładunkiem i powinno się mu zagwarantować dodatkową ochronę. Złe traktowanie zwierząt może stanowić przestępstwo, a do znęcania się nad zwierzętami należy zaliczyć ich transport, który wywołałby u nich zbędne cierpienie lub stres. Kto znęca się nad zwierzętami, może otrzymać karę pozbawienia wolności do lat 2. Aby zwierzę było przewożone zgodnie z prawem, to powinno się uniemożliwić mu przemieszczanie się po samochodzie. Podczas jazdy zwierzę nie powinno jednak cierpieć, ponieważ grozi za to kara więzienia. Dziś można kupić specjalne szelki, pasy lub siedziska dla psów, które uniemożliwią mu przemieszczanie się po samochodzie.

Sposoby bezpiecznego przewożenia 

Jeśli chcemy przewieść w aucie małego psa lub kota, to powinniśmy zakupić dla niego plastikowy transporter. Należy ustawić go bokiem do kierunku jazdy oraz przymocować pasami, aby się nie przemieszczał podczas jazdy. Nie zaleca się stawiania go między  oparciami przednimi foteli a tylną kanapą, ponieważ może to być niebezpieczne podczas wypadku. Do takiego transportera warto włożyć koc, aby zwierzęciu było wygodnie. Zwierzę powinno mieć możliwość obrócenia się w nim, więc należy na to zwrócić uwagę przy zakupie. Dla większych zwierząt poleca się specjalne pasy oraz pokrowce. 

Dodatkowe udogodnienia 

Odpowiedzialny właściciel czworonoga stara się nie podróżować z nim przy dużym nasłonecznieniu. Jeśli jednak nie mamy wyboru, to powinniśmy zamontować na tylnych szybach specjalne przeciwsłoneczne osłony. Dłuższe trasy powinny być przedzielone postojami, kiedy to zwierzak będzie mógł swobodnie pobiegać. Nie należy go również karmić przed podróżą, a przerwy postojowe  robić co najmniej co dwie godziny. W celu umilenia jazdy pupilowi można wziąć w podróż również jego ulubioną zabawkę. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną