Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża

Agnieszka

Newsy

10.05.2022 12:55

Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża

Coraz cieplejsza pogoda za oknem sprawia, że chętniej wybieramy się na dłuższe spacery do lasu. Warto więc pamiętać o bezpieczeństwie i zerkać pod nogi. Przekonał się o tym jeden z turystów, który natknął się na pełzającego mieszkańca lasu - poinformowało Nadleśnictwo Bydgoszczy.

Zdjęcie Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża #1

"Chodząc po lesie i jego okolicach, warto patrzeć pod nogi nie tylko w sezonie grzybowym. Przy sporej dozie szczęścia można natknąć się na pełzających mieszkańców lasu" — tłumaczy Nadleśnictwo Bydgoszcz w mediach społecznościowych.

"Najczęściej spotykaną jest oczywiście beznoga jaszczurka, czyli padalec. Rzadziej, ale w niektórych rejonach nadal często, dochodzi do spotkań ze żmiją zygzakowatą. W okolicach zbiorników wodnych częstym gościem jest zaskroniec".

Turysta napotkał rzadki gatunek

Osoba, o której poinformowało Nadleśnictwo Bydgoszczy spotkała na swojej drodze gniewosza plamistego. Jest to niezwykle rzadki okaz, ponieważ gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. W polskich lasach jest więc bardzo trudno go spotkać.

Gniewosz plamisty ma na grzbiecie plamki, które czasem mogą być pomylone z zygzakiem. Dlatego też często mylony jest on właśnie ze żmiją zygzakowatą. Nie jest on jednak, w porównaniu do żmii zygzakowatej, jadowity. Gniewosz plamisty dla człowieka jest nieszkodliwy.

Jakie jeszcze gatunki węży żyją w Polsce?

W polskich lasach najczęściej można napotkać kilka rodzajów węży. 

Wąż eskulapa

Jest to największy żyjący w Polsce wąż. Ma ponad 2 metry długości. Jego liczebność jest jednak niewielka. Rzadko kiedy można na niego natrafić, a gdy już się to wydarzy, to warto pamiętać, że wąż ten nie jest jadowity.

Zdjęcie Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża #2

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata jest jedynym żyjącym w Polsce jadowitym wężem. Rzadko kiedy jednak atakuje człowieka. Robi to tylko wtedy, gdy czuje zagrożenie i nie ma drogi ucieczki. Co więcej, jej jad rzadko kiedy jest wypuszczany podczas ukąszenia oraz nie jest śmiertelny.

Zdjęcie Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża #3

Zaskroniec zwyczajny

Najczęściej można natrafić na niejadowitego zaskrońca zwyczajnego. Jego populacja w Polsce jest dość duża. Zaskroniec zwyczajny raczej unika ludzi i nie jest dla nich zagrożeniem. 

Zdjęcie Ciekawy okaz w polskich lasach! Rzadki gatunek węża #4