Nie ma się czego bać! Co robić gdy spotkasz tego "gościa"?

Patrycja
Dom
11.06.2021 17:15
Nie ma się czego bać! Co robić gdy spotkasz tego "gościa"?

Często mylony jest z wężem, choć na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda. Ta beznoga jaszczurka może budzić dreszcz grozy, ale jest zupełnie niegroźna dla ludzi. Dowiedz się, gdzie można spotkać padalca i jak postępować, gdy się z nim zetkniemy.

Padalec zwyczajny- charakterystyka

Padalec zwyczajny to beznoga jaszczurka, przypominająca węża. Z tego powodu bardzo często jest z nim mylony, chociaż te gatunki w ogóle nie są ze sobą spokrewnione. Wiele osób się go boi, ponieważ mylą go z jadowitą żmiją zygzakowatą.

Padalec ma grzbiet w kolorze brązowym, rzadziej szarym lub czarnym. Boki i spodnia strona są czarne. Pokryty jest dachówkowato na siebie zachodzącymi łuskami. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Ma małą głowę o zaokrąglonym pysku, która jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia.

Gdzie można spotkać padalca?

Padalec w Polsce jest dosyć często spotykany. Możemy zetknąć się z nim w ogrodzie, na działce, na podmokłych, zalesionych terenach, blisko łąk, lasów i stawów.

Czy padalec jest groźny?

Ta beznoga jaszczurka może budzić dreszcz grozy lub obrzydzenie. Jednak padalec jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Nie jest jadowity.

Jego mechanizm obronny może wydawać się zaskakujący. W razie niebezpieczeństwa lub po schwytaniu, padalec tak jak większość jaszczurek, może odrzucić swój ogon i uciec.

Co robić gdy zobaczysz padalca zwyczajnego?

Odpowiedz jest banalnie prosta - NIC. Gdy już spotkasz padalca w swoim ogrodzie, najlepiej go zostawić w spokoju. Padalce są stworzeniami delikatnymi i cennymi dla ekosystemu. Nie ma potrzeby ich zabijać ani narażać na niepotrzebny stres. Po prostu obserwuj je z dystansu i ciesz się ich obecnością jako części bogatego świata przyrody.

Jeśli brzydzimy się tego typu jaszczurki. Możemy ją w NATURALNY sposób przepędzić z naszego ogródka. Poniżej kilka sugestii: 

  1. Usuń przyczyny przyciągające: Padalce są przyciągane przez wilgoć, ciemność i obecność gnijących resztek organicznych. Spróbuj usunąć te czynniki, aby zniechęcić padalce do pozostania w Twoim ogrodzie. Regularnie zbieraj opadłe liście, usuwaj gnijące owoce i inne martwe rośliny.

  2. Popraw drenaż: Padalce preferują wilgotne środowisko. Upewnij się, że w twoim ogrodzie jest odpowiedni drenaż, aby ziemia nie zalegała wodą. Unikaj nadmiernego podlewania i przemyśl ulepszenia drenażu w przypadku zbyt wilgotnego terenu.

  3. Wprowadź naturalnych drapieżników: Padalce są ofiarą wielu naturalnych drapieżników, takich jak ptaki, jaszczurki i żaby. Zachęć obecność tych drapieżników w swoim ogrodzie, zapewniając odpowiednie schronienie i pożywienie dla nich. To może pomóc w regulacji populacji padalców.

  4. Zastosuj naturalne odstraszacze: Istnieją pewne substancje i zapachy, które mogą odstraszyć padalce. Na przykład, olejek z mięty pieprzowej, olejek z eukaliptusa lub cytrynowy może zniechęcić padalce do pozostania w określonym obszarze. Stosuj te naturalne odstraszacze w miejscach, gdzie chcesz zredukować obecność padalców.

Zdjęcie Nie ma się czego bać! Co robić gdy spotkasz tego "gościa"? #1

Ten gatunek jest pod ochroną

Padalec znajduje się pod częściową ochroną, więc nie możesz robić mu krzywdy, masz prawo go przepłoszyć ze swojego ogrodu lub działki. Jednak zastanów się, czy to konieczne, ponieważ ta beznoga jaszczurka może być pożyteczna.

Padalec może być pożyteczny

Padalec może być pożytecznym gościem w Twoim ogrodzie lub na działce. Choć wolno się porusza i żywi się niezbyt szybkimi zwierzętami, to jego obecność może zmniejszyć ilość szkodników w ogrodzie. Żywi się głównie dżdżownicami i ślimakami bez muszli. Poluje też na larwy, pająki oraz małe gryzonie.  Poradzi sobie zwłaszcza ze ślimakami, które mogą być uciążliwymi szkodnikami i rujnować nasze uprawy.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną