Czy padalec jest niebezpieczny?

Patrycja

Dom

June 11, 2021, 3:15 p.m.

Czy padalec jest niebezpieczny?

Często mylony jest z wężem, choć na pierwszy rzut oka tak właśnie wygląda. Ta beznoga jaszczurka może budzić dreszcz grozy, ale jest zupełnie niegroźna dla ludzi. Dowiedz się, gdzie można spotkać padalca i jak postępować, gdy się z nim zetkniemy.

Padalec zwyczajny- charakterystyka

Padalec zwyczajny to beznoga jaszczurka, przypominająca węża. Z tego powodu bardzo często jest z nim mylony, chociaż te gatunki w ogóle nie są ze sobą spokrewnione. Wiele osób się go boi, ponieważ mylą go z jadowitą żmiją zygzakowatą.

Padalec ma grzbiet w kolorze brązowym, rzadziej szarym lub czarnym. Boki i spodnia strona są czarne. Pokryty jest dachówkowato na siebie zachodzącymi łuskami. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Ma małą głowę o zaokrąglonym pysku, która jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia.

Gdzie można spotkać padalca?

Padalec w Polsce jest dosyć często spotykany. Możemy zetknąć się z nim w ogrodzie, na działce, na podmokłych, zalesionych terenach, blisko łąk, lasów i stawów.

Czy padalec jest groźny?

Ta beznoga jaszczurka może budzić dreszcz grozy lub obrzydzenie. Jednak padalec jest zupełnie niegroźny dla człowieka. Nie jest jadowity.

Jego mechanizm obronny może wydawać się zaskakujący. W razie niebezpieczeństwa lub po schwytaniu, padalec tak jak większość jaszczurek, może odrzucić swój ogon i uciec.

Ten gatunek jest pod ochroną

Padalec znajduje się pod częściową ochroną, więc nie możesz robić mu krzywdy, masz prawo go przepłoszyć ze swojego ogrodu lub działki. Jednak zastanów się, czy to konieczne, ponieważ ta beznoga jaszczurka może być pożyteczna.

Padalec może być pożyteczny

Padalec może być pożytecznym gościem w Twoim ogrodzie lub na działce. Choć wolno się porusza i żywi się niezbyt szybkimi zwierzętami, to jego obecność może zmniejszyć ilość szkodników w ogrodzie. Żywi się głównie dżdżownicami i ślimakami bez muszli. Poluje też na larwy, pająki oraz małe gryzonie.  Poradzi sobie zwłaszcza ze ślimakami, które mogą być uciążliwymi szkodnikami i rujnować nasze uprawy.