Grecja: od 2 maja brak restrykcji wjazdowych związanych z COVID-19

Justyna
Newsy
27.04.2022 18:48
Grecja: od 2 maja brak restrykcji wjazdowych związanych z COVID-19

Grecja jest kolejnym europejskim krajem, który decyduje się na zniesienie obowiązujących restrykcji wjazdowych wprowadzonych w ramach walki z Covid-19. Co się zmieniło?

Zmiany procedur wjazdowych od 2 maja

W związku ze spadkiem zakażeń Covid-19 Grecja zdecydowała się na łagodzenie restrykcji wjazdowych do kraju. Już od 2 maja turyści przyjeżdżający tu na wakacje nie będę musieli przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu ani wykonywać  testu na obecność koronawirusa. 

Grecja otwiera się bez ograniczeń na wszystkich podróżujących niezależnie od tego, czy są zaszczepieni. Przypomnijmy, że obecnie osoby niezaszczepione muszą wykonywać przed wylotem test na obecność Covid-19.

Stopniowe łagodzenie obostrzeń

W połowie marca zniesiono obowiązek wypełniania przez podróżnych wjeżdżających do Grecji formularza lokalizacyjnego (PLF). W połowie kwietnia greckie władze kraju ogłosiły, że od 1 maja do 31 sierpnia 2022 nie będzie już trzeba przedstawiać unijnych paszportów covidowych (UCC), zarówno jeśli chodzi o obiekty na świeżym powietrzu, jak i te w pomieszczeniach zamkniętych.

Zapowiadano jednocześnie, że paszporty covidowe zostaną zniesione również przy wjeździe, ale nie były to wówczas pewne informacje. Teraz okazuje się, że podróże do Grecji rzeczywiście będę odbywały się bez żadnych ograniczeń – informuje portal schengenvisainfo.com.

Szef resortu zdrowia Grecji podkreślił, że obostrzenia wjazdowe nie zostaną całkowicie zniesione, ale tymczasowo zawieszone do 31 sierpnia 2022 roku. Obecną decyzję podjęto na podstawie danych epidemiologicznych i sugestii ekspertów. Sytuacja epidemiczna w tym kraju zostanie ponownie oceniona w sierpniu i wtedy zapadnie kolejna decyzja, czy przedłużyć złagodzone restrykcje, czy też przywrócić wcześniej obowiązujące przepisy.

Jednocześnie Thanos Plevris zapowiedział, że od 1 czerwca nie będzie już obowiązkowe noszenie masek w pomieszczeniach zamkniętych.

Wakacje 2022 już niebawem

Zdjęcie Grecja: od 2 maja brak restrykcji wjazdowych związanych z COVID-19 #1

Po dwóch latach pandemii spodziewany jest w Grecji duży napływ turystów. Stąd też chęć złagodzenia obostrzeń covidowych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego, który zapowiada się bardzo optymistycznie dla branży turystycznej. Władze przewidują się, że dochody z turystyki osiągną 80 proc. z rekordowego 2019 roku. Grecję odwiedziło wówczas ponad 33 miliony zagranicznych gości.

Uważacie, że obostrzenia w podróżowaniu powinny zostać zniesione?

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną