Grecja otwiera się na turystów. Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju?

Katarzyna
Newsy
20.05.2021 20:15
Grecja otwiera się na turystów.  Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju?

Grecja otwiera się na turystów, jednak z pewnymi ograniczeniami. Jakie zasady obecnie panują w tym kraju? Odpowiadamy!

Zdjęcie Grecja otwiera się na turystów. Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju. #1

Piękna Grecja

Grecja to kraj, który może pochwalić się pięknymi wyspami, pysznym jedzeniem oraz dostępem do morza praktycznie z każdej strony. Upalne lato, przejrzyste wody oraz ciekawa historia sprawiają, że turyści z całego świata chętnie odwiedzają ten kraj. W 2018 roku Grecję odwiedziło ponad milion Polaków. Niestety epidemia koronawirusa sprawiła, że kraj ten a pewien czas zamknął się na turystów.

Znoszenie obostrzeń

Od niedawna jednak Grecja zaczyna znosić niektóre obostrzenia oraz otwierać się na turystów z zagranicy. Kraj ten w sporej mierze utrzymuje się z wpływów z turystyki, przez co ubiegły rok był dla Grecji bardzo ciężki. W związku z tym Grecja od 16 maja postanowiła znów zaprosić od siebie turystów. Rząd tego kraju ma nadzieję, że dzięki temu zacznie odbudowywać branżę turystyczną pod trudnym okresie epidemii. Od niedzieli znów otwarte są muzea, zabytki kultury oraz inne atrakcje turystyczne.

Zdjęcie Grecja otwiera się na turystów. Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju. #2

Zasady wjazdu do kraju

Od 16 marca 2021 turyści, którzy są zaszczepieni lub są ozdrowieńcami, mogą wybrać się do Grecji. Osoby, które przedłożą negatywny wynik testu na Covid-19 również mogą cieszyć się greckim słońcem, ale muszą go wykonać najwcześniej 72 godziny przed przylotem do tego kraju. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu musi być przetłumaczone na język angielski. Muszą go wykonać również dzieci po ukończeniu 5 roku życia.

Kod QR

Turyści wybierający się na urlop do Grecji muszą również wypełnić formularz Passenger Locator Form, w którym należy podać m.in. nr lotu, miejsce przekroczenia granicy oraz adres, pod którym będzie się przebywać w Grecji. Po wypełnieniu owego formularza turysta otrzyma indywidualny kod QR, który należy mieć zawsze przy sobie w formie elektronicznej lub papierowej. Formularz trzeba wypełnić co najmniej 24 godziny przed przyjazdem, a jest on dostępny na stronie travel.gov.gr.

Zdjęcie Grecja otwiera się na turystów. Na jakich zasadach wjedziemy do tego kraju. #3

Odbudowa po epidemii

Ubiegły rok był dla Grecji bardzo ciężki, ponieważ pomimo sprawnemu radzeniu sobie z epidemią, kraj ten był zmuszony do nałożenia restrykcji, ponieważ służba zdrowia nie dawała sobie rady. Ucierpiała na tym również grecka gospodarka, ponieważ w 2020 roku wpływy z turystyki ogromnie spadły. W 2019 roku Grecję odwiedziło 33 miliony osób, które „zostawiły” w tym kraju około 81,5 miliarda złotych. W ubiegłym roku Grecję odwiedziło tylko 7 milionów turystów, którzy zasilili konto tego kraju tylko o 18 miliardów złotych.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną