Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Patrycja
Podatki
27.04.2022 9:14
Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Pozostało mało czasu na złożenie rocznych zeznań PIT za 2021 rok. Dowiedz się, do kiedy należy rozliczyć deklarację podatkową i jak to zrobić.

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Zeznanie podatkowe za 2021 r. jest dostępne od 15 lutego. Natomiast ustawowy termin na złożenie deklaracji PIT to 30 kwietnia. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, a więc zgodnie z art. 12 par. 5 Ordynacji podatkowej, termin ulega przesunięciu i wydłuża się do następnego dnia roboczego. Oznacza to, że deklaracje podatkowe PIT od osób fizycznych należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2022 roku. Pozostało już niewiele czasu na wykonanie tego obowiązku!

Zdjęcie Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok? #1

Niektórzy powinni rozliczyć się wcześniej

Inny termin obowiązuje podatników, którzy w 2021 roku rozliczali się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Oni powinni byli złożyć PIT-28 do końca lutego.

Jak rozliczyć PIT za 2021 rok?

Zeznanie podatkowe można rozliczyć przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystko dzięki usłudze e-PIT! To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych.

Jak skorzystać z usługi e- PIT?

Deklaracja dostępna jest w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT, która znajduje się w e-Urzędzie Skarbowym na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.

W celu skorzystania z usługi rozliczenia PIT-u należy się zalogować, można to zrobić na trzy sposoby:

  • przez login.gov.pl – czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną,
  • przez aplikację mObywatel.
  • przez wpisanie swoich danych: PESEL (NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z deklaracji za 2020 r., kwoty przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. i potwierdzenia kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.

Z uwagi na rodzaj dochodów należy wybrać właściwy formularz. Następnie można:

  • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),
  • zmienić zeznanie,
  • odrzucić zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie,
  • zmienić lub wskazać OPP, której chcesz przekazać 1% podatku,
  • można też nie zrobić nic, wówczas 2 maja zeznanie PIT-37 lub PIT-38 zostanie uznane za złożone.

Rozliczenie z małżonkiem

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Jednak w ramach usługi e- PIT można złożyć rozliczenie podatkowe PIT-36 i PIT-37 wraz z małżonkiem. Można również wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dzieci, na formularzu PIT-28 i PIT-38

Sposób rozliczenia jest wyborem podatnika i jest dostępny po zalogowaniu się do usługi i wybraniu odpowiedniej opcji.

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną