Od 5 kwietnia zmiany w logowaniu do e-Urzędu Skarbowego!

Martyna

Podatki

07.04.2022 9:32

Od 5 kwietnia zmiany w logowaniu do e-Urzędu Skarbowego!

5 kwietnia 2022 Ministerstwo Finansów udostępniło obywatelom innowacyjną stronę zintegrowanego logowania w e-Urzędzie Skarbowym. Celem tej zmiany jest poprawa mobilności, dostępności i nowoczesności wirtualnych usług Urzędu Skarbowego. Zmiany są odpowiedzią na rosnące oczekiwania i potrzeby Polaków.

Wprowadzone zmiany zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych, które przetwarzane są na e-Urząd skarbowy.

 

Zintegrowana usługa logowania

Na stronie e-Urzędu Skarbowego znajdziemy zintegrowane usługi logowania. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zapewnia obywatelom bezpieczne korzystanie z e-usług cyfrowych i realizację obowiązków podatkowych.

Na stronie wprowadzono trzy możliwości potwierdzania tożsamości (logowania):

  • Aplikacja mObywatel - Dzięki tej aplikacji mamy możliwość logowania się do serwerów administracji publicznej;
  • login.gov.pltożsamość możemy potwierdzić za pomocą profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu;
  • Twoje dane podatkowe – jest to opcja do obsługi Twój e-PIT. Konieczne będzie podanie PESELU lub NIP-u oraz kwoty przychodów.

Ponadto zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów pozwalają na logowanie loginem i hasłem użytkownikom systemu e-TOLL.

Szczegółowe informacje na temat logowania każdą z metod znajdziecie na oficjalnej stronie rządowej. Instrukcje krok po kroku znajdziecie TUTAJ.

 

Zdjęcie Od 5 kwietnia zmiany w logowaniu do e-Urzędu Skarbowego! #1

Twój e-PIT – pamiętaj o rozliczeniu!

Przypominamy, że Urząd Skarbowy przygotował dla podatników zeznania podatkowe, które dostępne są na Platformie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl.

Do 2 maja 2022 r. podatnicy mogą zmodyfikować, zatwierdzić lub odrzucić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.  Proces rozliczenia został zakończony 28 lutego dla podatników składających zeznanie PIT-28.

Podatnik może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni, podczas gdy w przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik nie zmodyfikuje lub nie zatwierdzi zeznania PIT-37 lub PIT-38 do 2 maja, wówczas zostanie ono wysłane do urzędu skarbowego automatycznie.

Wyjątek stanowią formularze PIT-28 i PIT-36, które muszą zostać przez podatnika zaakceptowane.

Kto może rozliczyć się w systemie Twój e-PIT?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiło wykaz podatników, którzy mogą skorzystać z systemu Twój e-PIT. Rozliczenia online mogą dokonać:

  • podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-37 i PIT-38;
  • osoby fizyczne, rozliczające się na formularzu PIT-28 i PIT-36, nieprowadzące działalności gospodarczej, ale składające takie zeznanie z powodu uzyskania przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

 

 

Zdjęcie Od 5 kwietnia zmiany w logowaniu do e-Urzędu Skarbowego! #2